Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Istraživanje tržišta i ponašanje potrošača (17.IM1051)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment, Katedra za proizvodne sisteme organizaciju i menadžment
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja ovladavanje osnovnim znanjima u području istraživanja tržišta i razumevanja kompleksnog sveta ponašanja potrošača, koja omogućavaju studentima da anticipiraju i da se prilagođavaju dinamici i prirodi tražnje. Cilj predmeta je da diplomirani inženjer menadžmenta stekne kompetencije za metodološko sprovođenje analize tržišta i utvrđivanje ponašajnih sklonosti potrošača.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za primenu metoda i tehnika istraživanja i identifikovanje profitabilnih segmenata tržišta. Diplomirani inženjer menadžmenta stiče kompetencije za samostalnu analizu zahteva tržišta i razumevanje ponašanja potrošača, u cilju pravovremenog donošenja odluka u okviru marketing funkcije i upravljanja celokupnim poslovnim sistemom.

Sadržaj:

Uvod u istraživanje tržišta; Analiza zahteva tržišta u pogledu količina i cena, i njihovo poređenje sa tehničko-tehnološkim, razvojnim i proizvodno-uslužnim kapacitetima preduzeća; Primena metoda i tehnika istraživanje tržišta - određivanje uzorka, prikupljanje i analiza podataka; Primena QFD metode za analizu tehničkih zahteva kupaca/potrošača i njihovo prenošenje na karakteristike proizvoda/usluga; Priprema izveštaja i prezentacija rezultata; Značaj ponašanja potrošača u inženjerstvu; Uloga percepcije u ponašanju potrošača; Uloga motivacije i emocija u ponašanju potrošača; Uloga kulturnih obrazaca u ponašanju potrošača; Uloga stavova u ponašanju potrošača.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu se odvija kroz predavanja i auditorne i računarske vežbe, koje prate audio-vizuelne prezentacije primera dobre prakse. Na predavanjima, studenti se upoznaju sa teorijskim osnovama istraživanja tržišta i ponašanja potrošača. Na računarskim vežbama se podstiče individualni i rad u grupama, kroz simulaciju rešavanja konkretnih poslovnih situacija, pri čemu se poseban akcenat stavlja na ovladavanje softverskim alatima za analizu i obradu podataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Babin, B. J.; Harris, E. G. Ponašanje potrošača 2012 Data Status, Beograd Srpski jezik
Walters, D. Behavioral Marketing: Delivering Personalized Experiences at Scale 2015 Wiley, New Jersey Engleski
Ćelić Đ., Stanković J., Istraživanje tržišta i ponašanje potrošača, elektronska skripta 2018 Fakultet tehničkih nauka Novi Sad Srpski jezik
Naresh Malhotra Essentials of Marketing Research, Global Edition 2014 Pearson Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena