Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnologije rukovanja materijalom (17.II1013)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za industrijsko inženjerstvo i menadžment
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Obrazovni cilj koji se želi ostvariti je ovladavanje osnovnim znanjima o tehnologijama rukovanja materijalom u proizvodnim i uslužnim sistemima, kao i o komponentama kojima se one realizuju. Cilj predmeta je da diplomirani inženjer industrijskog inženjerstva stekne kompetencije za projektovanje i primenu sistema za rukovanje materijalom i time učestvuje u procesima rada u okviru funkcije proizvodnja, razvoj i upravljanje sistemom.

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit su osposobljeni da definišu zahteve za rukovanje materijalom, koncipiraju sistem za rukovanje materijalom, da odaberu adekvatnu opremu za njega i da analziraju postojeći sistem rukovanja materijalom u preduzeću. Diplomirani inženjer industrijskog inženjerstva stiče kompetencije za projektovanje i analizu sistema rukovanja materijalom uz primenu savremenih projektantskih alata.

Sadržaj:

Definicija i podela sistema za rukovanje materijalom (RM). Rukovanje materijalom na radnom mestu. Funkcije i objekti rukovanja materijalom na radnom mestu. Klasifikacija predmeta rada. Spremišta sa uređajima za doturanje. Pozicioniranje i orijentacija predmeta rada. Odmeravanje i doziranje. Formiranje izlaznih nizova. Hvataljke. Transport. Skladištenje. Faze toka materijala. Struktura sistema za rukovanje materijalom. Kvalitet funkcionisanja sistema za RM: transportni učinak, transportni rad, vremenski učinak, teretni učinak. Vreme transporta. Transportni ciklus. Troškovi RM. Podsistemi sistema za RM. Izbor sredstava za RM. Automatizacija sistema za RM.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava na predmetu obuhvata predavanja sa primerima primene sistema za rukovanje materijalom na radnom mestu kao i u transportnim i skladišnim funkcijama u proizvodnim i uslužnim sistemima i auditorne vežbe u okviru kojih se na primerima razrađuju pojedine teme sa predavanja. Celokupne vežbe se odvijaju uz pomoć računara. Ispit se polaže tako što se prvo uradi i odbrani seminarskii rad koji je preduslov za polaganje završnog ispita a završni ispit se polaže testom iz teorije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Sule, D.R. Manufacturing Facilities : Location, Planning and Design 1988 PWS Publishing Company, Boston Engleski
David E. Mulcahy Materials Handling Handbook 1999 McGraw-Hill Publishing Company USA Engleski
Dragan Šešlija, Slobodan Dudić, Jovan Šulc Napredne tehnologije rukovanja materijalom (skripta) 2018 FTN Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 5.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Predmetni projekat Da Da 40.00
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Teorijski deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Predavanja
Laboratorijske vežbe
Laboratorijske vežbe