Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza podataka u informacionoj bezbednosti (19.IB25)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta Analiza podataka u informacionoj bezbednosti je da pripremi studente za uspešno izvođenje radnih zadataka analitičara informacione bezbednosti viših nivoa (L2/L3). Velika je potražnja za ekspertima sa znanjem u ovoj oblasti u različitim industrijama, npr. finansijske infrastrukture (npr.. banke, operatori sistema kreditnih kartica), velike multi-nacionalne kompanije, ministarstva i razni timovi za reakciju na incidente.

Ishod:

Studenti će se upoznati sa različitim tipovima podataka koji se prikupljaju u procesu nadzora. Izučiće tehnike za prikupljanje, inicijalnu obradu i skladištenje podataka. Upoznaće se sa rešenjima za analizu i vizuelizaciju podataka. Detaljno će se upoznati sa raznim tehnikama i izazovima u procesu detekcije anomalija. Studenti će se upoznati sa procesom rada modernih operativnih centara za nadzor informacione bezbednosti.

Sadržaj:

Tipovi podataka u nadzoru sistema i mreža. Presretanje mrežnog saobraćaja. Redukovani, tekstualni opisi mrežnog saobraćaj. Podaci o komunikacionim sesijama. Logovi operativnih sistema i aplikacija. Dojave o novim tipovima incidenata. Mehanizmi detekcije i indikatori incidenata. Analiza podataka bazirana na pravilima i reputaciji. Detekcija anomalija statističkim metodima. Detekcija anomalija mašinskim učenjem. Timovi za reakciju na incidente. Analiza podataka i automatizacija procesa u operativnim centrima za nadzor informacione bebzednost.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; drugi oblici nastave; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Момчило Новковић Нелинеарни модели временских серија : допринос теорији и пракси 2002 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Владимир Остојић, Татјана Лончар-Турукало Практикум за рачунарске вежбе из дигиталне обраде слике 2016 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Марин Гостимировић База података обрадних процеса 2013 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Chris Sanders, Jason Smith Applied network security monitoring 2014 Syngress Engleski
Sumeet Dua, Xian Du Data mining and machine learning in cybersecurity 2016 Auerbach Publications Engleski
Дарко Чапко, Срђан Вукмировић, Дубравка Бојанић Одабрана поглавља из моделовања и симулације система у Матлабу 2016 Нови Сад : Факултет техничких наука Srpski jezik
Leslie F. Sikos AI in Cybersecurity 2018 Springer Engleski
Драган Кукољ Системи засновани на рачунарској интелигенцији 2007 Нови Сад , Факултет техничких наука Srpski jezik
Soma Halder Hands-on Machine Learning for Cybersecurity 2018 Packt Publishing Engleski
Clarence Chio, David Freeman Machine Learning and Security: Protecting Systems with Data and Algorithms 2018 OReilly Media Engleski