Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Generisanje prostora na osnovu slika (17.IA017)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam, Katedra za animaciju u inženjerstvu
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Računarska grafika
Multidisciplinarna Da
ESPB 5
Cilj:

Obrazovanje u oblasti metoda za generisanje digitalnih prostornih modela na osnovu fotografija i osposobljavanje studenata za korišćenje osnovnih kompjuterskih aplikacionih IBM softvera.

Ishod:

Da stečena znanja primenjuju u daljem procesu obrazovanja kao i u budućem profesionalnom radu.

Sadržaj:

Uvod, definisanje i pojašnjenje širih osnovnih pojmova generisanja prostora na osnovu perspektivnih slika. Modelovanje realnih strutktura, metode i tipovi. Fotogrametrija, razvoj, tipovi - arijalna i terestrijalna. Modeli i teksturizacija. Plan snimanja, razmera, GSD, baza i drugi parametri. Podesavanja parametara foto aparata za fotogrametijsko snimanje spram uslova. Primena plana snimanja na prakticnim primerima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i vežbe u računarskoj laboratoriji. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Luhmann, T. et al. Close-Range Photogrammetry and 3D Imaging 2013 De Gruyte Engleski
M. Kasser, Y. Egels, (ed.) Digital Photogrammetry 2000 Taylor&Francis Engleski
H. Zisserman, R. Zisserman, A. Zisserman Multiple view geometry in Computer Vision 2000 Cambridge University Press, Cambridge Engleski
Stojaković, V. Modelovanje na osnovu slika 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
P.Zigmund 3D Shape- Its unique place in Visual Perception 2008 MIT Press, London Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena