Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Računovodstvo i revizija u osiguranju (17.I952)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Proizvodni i uslužni sistemi, organizacija i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Usvajanje osnovnih znanja iz računovodstva osiguravajućih društava, investicionih i penzionih fondova, uvažavajući specifičnosti primene finansijskog računovodstva u finansijskim organizacijama. Razumevanje okruženja iz kojeg potiču računovodstvene informacije, i značaja revizije za uspostavljanje poverenja javnosti i investitora u finansijske izveštaje društava. Razvoj i jačanje strateške komponente u razmišljanju kod studenata. Skretanje pažnje sa pripreme računovodstvenih informacija na njihovu upotrebu i interpretaciju. Upotreba finansijskih izveštaja za strateško upravljanje organizacijom. Da se razume način na koji se izračunavaju određene vrednosti..

Ishod:

Studenti koji odslušaju predmet i polože ispit su osposobljeni da: samostalno i kreativno koriste knjigovodstvene zapise o poslovnim transakcijama, finansijske izveštaje i računovodstvene informacije u menadžment procesu . Stečena znanja koristi u daljem obrazovanju i stručnim predmetima, samostalno koristi knjigovodstvene zapise o poslovnim transakcijama , računovodstvene informacije i izveštaje nezavisnog revizora u procesu odlučivanja.

Sadržaj:

Upoznavanje sa osnovnim elementima knjigovodstva, računovodstvenog planiranja, analize i nadzora u osiguravajućim društvima. Osnovni obračunski pojmovi u osiguranju, kontni plan, računovodstveni izveštaji,formiranje premija i fondova, zarađene premije, nezarađene premije, isplaćeni odštetni zahtevi, preventiva, rezerve sigurnosti, rizik kapitala, upravljanje plasmanom fonda osiguranja, matematičke rezerve,utvrđivanje dobiti, vrste rezultata, adekvatnost kapitala. Revizija finansijskih izveštaja društva za osiguranje. Razmatranje najvažnijih faza revizorskog postupka, planiranje revizije,sprovođenje dokaznih testova, sveukupna analiza, sastavljanje izveštaja.Interna kontrola i interna revizija u osigravajućim društvima. Bonitet osiguravajućih kompanija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja uz upotrebu audiovizuelnih sredstava. Auditorne vežbe. Izrade studije slučaja kontrolinga i operativne revizije u preduzeću od planiranja do izveštavanja. Konsultacije. U okviru vežbi se podstiče rad u grupama i analiza praktičnih primera revizije poslovanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Лукић Р. Računovodstvo osiguravajućih kompanija 2012 Ekonomski fakultet, Beograd Srpski jezik
Nerandžić, B., Perović, V. Upravljačko računovodstvo : računovodstvo za menadžere 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Andrić. M., Krsmanović. B., Jakšić. D. Revizija – teorija i praksa 2007 Економски факултет Суботица Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena