Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Mehatronički sistemi u motorima SUS (17.H2403A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Motorna vozila i motori SUS
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje širih i produbljenih teoretskih i praktičnih saznanja iz oblasti funkcionalnosti i konstrukcije elemenata, uređaja i sistema, kao i pojedinih mehatroničkih komponenti koji čine opremu motora SUS.

Ishod:

Osposobljenost za samostalno i kreativno korišćenje stečenih znanja i veština u sagledavanju i rešavanju novih problema, kao i sposobnost interdisciplinarnog pristupa problemima u oblasti funkcionalnosti i konstrukcije elemenata, uređaja i sistema, kao i pojedinih mehatroničkih komponenti koji čine opremu motora SUS.

Sadržaj:

Sistemi napajanja gorivom oto i dizel-motora: klasični i mehatronički sistemi; elementi sistema i mehatroničke komponente; elektronska regulacija rada; primeri izvedenih sistema. Sistemi paljenja oto motora: baterijski, magnetni i elektronski; principi rada i automatske regulacije; karakteristike i uticajni činioci na rad sistema paljenja. Mehatronička kontrola emisije motora SUS: katalizatori; l-sonda; EGR sistemi; sistemi kontrole emisije benzinskih para iz rezervoara. Autodijagostika motora; fleksibilni servisni sistemi. Regulatori broja obrtaja motora direktnog i indirektnog dejstva: karakteristike regulatora i pokazatelji procesa regulacije. Sistemi podmazivanja, hladjenja i startovanja motora: osnovni elementi i mehatroničke komponente; principi rada i automatske regulacije. Prečistači goriva, maziva i vazduha.

Metodologija izvođenja nastave:

Usmeno izlaganje materije na predavanjima,praćeno odgovarajućim slikama, dijagramima i šemama projektovanim na platno pomoću PC računara i bim-a ili eventualno pomoću grafoskopa.Auditorne vežbe su računske i pokazne, a laboratorijske vežbe se izvode na probnim stolovima za ispitivanje motora SUS i sa odgovarajućom laboratorijskom opremom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Klinar, I. Oprema motora SUS 1992 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Klinar, I. Sistemi napajanja motora gorivom 1991 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena