Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi elektrotehnike 2 (17.H108)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Teorijska elektrotehnika
ESPB 5

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa terminologijom elektromagnetike, sa osnovnim fizičkim zakonima elektromagnetike i osposobe za rešavanje električnih kola vremenski promenljivih struja. Uz rešavanje jednostavnih mreža prostoperiodične struje, cilj je da se studenti osposobe i za rešavanje simetričnih trofaznih mreža. Studenti se osposobljavaju i za proračun osnovnih parametara potrošača u ovakvim mrežama, otpornika, kalemova i kondenzatora.

Studenti koji uspešno savladaju gradivo na predmetu imaće znanja: - da izračunaju magnetsko polje jednostavnih simetričnih struktura - da izračunaju induktivnost jednostavnih struktura sa namotajima - da reše jednostavna električna i magnetska kola sa prostoperiodičnim strujama - da izračunaju trenutnu, aktivnu, reaktivnu i prividnu snagu elemenata u mreži i poprave faktor snage u monofaznim i simetričnim trofaznim mrežama

Vektor magnetske indukcije. Bio - Savarov zakon. Magnetski fluks. Apmerov zakon. Supstanca u magnetskom polju. Diamagnetski i paramagnetski materijali. Feromagnetski materijali. Granični uslovi. Magnetska kola. Elektromagnetska indukcija. Lencov zakon. Vrtložne struje. Površinski efekat. Međusobna i sopstvena induktivnost. Energija i sile u magnetskom polju. Neki primeri primene elektromagnetske indukcije. Električne mreže sa veličinama opšte vremenske zavisnosti. Kirhofovi zakoni u mrežama sa vremenski promenljivim strujama. Električne mreže sa prostoperiodičnim veličinama. Prostoperiodični naponi i jačine struja na pasivnim elementima mreže. Snage u mrežama sa prostoperiodičnim strujama. Kompleksna simbolika u mrežama sa prostoperiodičnim strujama. Rešavanje električnih mreža u kompleksnom domenu. Popravka faktora snage. Posebne veze pasivnih kompleksnih elemenata. Simetrični trofazni sistemi.

Putem predavanja, auditornih vežbi i grupnih i individualnih konsultacija, polazeći od jednostavnijih slučajeva i rešavajući sve komplikovanije primere, student savlađuje gradivo predviđeno nastavnim programom.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Pekarić-Nađ, N., Herceg, D. Osnovi elektrotehnike za računarstvo 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Prša, M., Juhas, L. Osnovi elektrotehnike : zbirka zadataka : za studente neelektrotehničkih fakulteta 2001 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Teorijski deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Ne
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Ne
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Odbranjene laboratorijske vežbe
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Praktični deo ispita - zadaci
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
40.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe
Laboratorijske vežbe