Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje železnica i železničkih stanica (17.GH408)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Saobraćajnice
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Izlaganje osnovnih principa i metoda za planiranje i projektovanje železnica, železničkih stanica i osnova železničkih čvorova.

Ishod:

Savladavanje osnovnih principa i metoda za planiranje i projektovanje železnica, železničkih stanica i osnova železničkih čvorova. Sposobnost za primenu stečenih znanja, kako u praksi, tako i u daljem stručnom usavršavanju.

Sadržaj:

Elementi plana i profila; Standardni poprečni profil; Pojam trase i principi trasiranja; Položaj službenih mesta na trasi; Elementi i položaj službenih mesta u situacionom planu i uzdužnom profilu; Geometrijska i dinamička analiza trasa; Metodologija i tehnologija projektovanja novih pruga; Specifičnosti planiranja i projektovanja pruga za velike brzine; Klasifikacija stanica; Projektni elementi stanica; Osnovni principi za projektovanje svih vrsta železničkih stanica i formiranje koncepta rešenja železničkih čvorova; Metode za dimenzionisanje osnovnih kapaciteta železničkih stanica; Vrednovanje varijantnih rešenja. Vežbe: Individualne vežbe. Svaki student dobija individualno osmišljeni zadatak, koji se sastoji u izradi jednog varijantnog rešenja trase železničke pruge za konvencionalni saobraćaj na nivou generalnog plana, kao i zadatak-projekt koji sadrži elemente konstrukcije skretnica, konstrukcije matičnjaka, projekat međustanice, i konstrukcije ulaznih grla rasporedne, ranžirne ili putničke stanice. Problemi koji se rešavaju u zadatku su tematski i hronološki usaglašeni sa teorijskom nastavom.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. - Auditorne, Power Point, računske i grafičke vežbe. - Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Coenraad Esveld Modern Railway Track 2001 MRT-Productions Engleski
Stanislav B. Jovanović Projektovanje železnica i železničkih stanica 2014 Skripta u izradi Srpski jezik
Clifford F. Bonnett Practical Railway Engineering 2005 Imperial College Press Engleski
Janjić S. Železničke stanice 1983 Građevinski Fakultet Beograd Engleski
Formiranje ocene: