Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi automatskog upravljanja u geomatici (17.GG226)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geoinformatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti upravljanja sistemima sa primenom u geomatici.

Ishod:

Stečena znanja se koristi u stručnim predmetima, kao i u formulisanju i rešavanju inženjerskih problema.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i principi SAU. Matematički opisi kontinualnih linearnih i nelinearnih sistema. Ocena kvaliteta upravljanja u stacionarnom i prelaznom režimu. Analiza stabilnosti sistema analitičkim metodama. Koncepcija prostora stanja sistema. Izbor i podešavanje parametara industrijskih regulatora: PID regulator. Uvod u digitalne upravljačke sisteme, osnovne karakteristike industrijskih upravljačkih uređaja. Aplikacije za automatizovani geodetski premer: upravljanje kretanjem mašina i radnih elemenata u domenu poljoprivrede, saobraćaja i građevine, upravljanje kretanjem robotizovane totalne stanice.

Metodologija izvođenja nastave:

Oblici nastave: predavanja; računske, laboratorijske i računarske vežbe; konsultacije. Provera znanja: deo gradiva koji čini logičku celinu može da se polaže u vidu kolokvijuma. Kolokvijum i pismeni deo ispita se polažu u pismenoj formi; završni deo ispita je u usmenom obliku. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha iz testova, te pismenog i završnog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Nel Samama Global Positioning:Technologies and Performance 2008 John Wiley and Sons Engleski
Kukolj, D., Bengin, V., Kulić, F. Osnove klasične teorije automatskog upravljanja kroz rešene primere 1995 Somel, Sombor Srpski jezik
Kukolj, D., Kulić, F. Projektovanje sistema automatskog upravljanja u prostoru stanja 1995 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Dorf, R.C., Bishop, R.H. Modern Control Systems 2017 Pearson, Harlow Engleski
Ahmed El-Rabbany Introduction to GPS: the Global Positioning System 2002 Artech House Engleski
Stojić, M. Kontinualni sistemi automatskog upravljanja 1993 Nauka, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena