Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja metoda analize rizika (17.GD040)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Sticanje vrhunskih teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti naprednih metoda i modela za analizu ruzika i osposobljavanje studenata za njihovu primenu u analizi rizika od raznih tipova događaja sa katastrofalnim posledicama.

Ishod:

Studenti poseduju vrhunska teorijska i praktična znanja o naprednim kvalitativnim, polukvantitativnim i kvantitativnim metodama analize rizika. Sposobni su za rešavanje problema različitih nivoa složenosti kako samostalno, tako i u komunikaciji i interakciji sa drugima, uz inovativan pristup i primenu modernih i samostalno razvijenih softverskih alata. Preduzimljivi su i mogu predlagati i voditi interdisciplinarne i multidisciplinarne projekte različite složenosti poštujući etičke standarde svoje profesije. Sposobni su da samostalno pokrenu saradnju na nacionalnom i internacionalnom nivou.

Sadržaj:

Na početku se razmatraju nomenklatura rizika, komponente funkcije rizika, kvantitativne i kvalitativne metode procene, metode za proračun parametara hazarda, modeli za procenu ranjivosti, veza između neodređenosti i rizika, objektivnost i subjektivnost u proceni rizika. Zatim se razmatraju savremeni trendovi razvoja inženjerskog aspekta analize odnosno procene rizika od raznih tipova događaja sa katastrofalnim posledicama. Analiziraju se savremene metode, modeli, propisi i aspekti procene rizika u funkciji performansi objekata. Analiziraju se i protok informacija, primena kvalitativnih i kvantitativnih metoda u analizi podataka i primena prostornih informacionih sistema u oblasti smanjenja rizika. Detaljnije se proučavaju probabilističke metode analize hazarda, procene ranjivosti i izloženosti u izgrađenom okruženju, kvantitativne metode za procenu rizika, ALARP metoda.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije. Teorijski i praktični delovi gradiva se izlažu na predavanjima kroz prezentacije pojedinih tematskih jedinica, praćeni odgovarajućim primerima iz prakse radi lakšeg sagledavanja i razumevanja. Tokom kursa studenti se upućuju na savremenu literaturu. Na osnovu njihovog interesovanja dodeljuju im se teme za seminarske radove. Seminarski radovi se pišu kroz samostalan studijski istraživački rad. Korišćenjem literature studenti proširuju znanja iz izabranog naučnog područja, razvijaju sposobnost da sagledaju svoje mesto i ulogu u izabranom području, i sagledavaju potrebu za timskim radom i saradnjom sa drugim strukama. Za pojedine oblasti je predviđen mentorski rad u cilju produbljivanja znanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vujović, R. Upravljanje rizicima i osiguranje 2009 Univerzitet Singidunum Srpski jezik
Proske, D. Catalogue of Risks Natural, Technical, Social and Health Risks 2008 Springer, Berlin Srpski jezik
Ang, A.H. and W.H. Tang Probability Concepts in Engineering: Emphasis on Applications to Civil and Environmental Engineering 2006 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Predmetni projekat Da Da 50.00
Izvođači nastave:
Studijski istraživački rad
Predavanja