×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Одабрана поглавља метода анализе ризика (17.GD040)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Управљање ризиком од катастрофалних догађаја и пожара
ЕСПБ 10

Стицање врхунских теоријских и практичних знања из области напредних метода и модела за анализу рузика и оспособљавање студената за њихову примену у анализи ризика од разних типова догађаја са катастрофалним последицама.

Студенти поседују врхунска теоријска и практична знања о напредним квалитативним, полуквантитативним и квантитативним методама анализе ризика. Способни су за решавање проблема различитих нивоа сложености како самостално, тако и у комуникацији и интеракцији са другима, уз иновативан приступ и примену модерних и самостално развијених софтверских алата. Предузимљиви су и могу предлагати и водити интердисциплинарне и мултидисциплинарне пројекте различите сложености поштујући етичке стандарде своје професије. Способни су да самостално покрену сарадњу на националном и интернационалном нивоу.

На почетку се разматрају номенклатура ризика, компоненте функције ризика, квантитативне и квалитативне методе процене, методе за прорачун параметара хазарда, модели за процену рањивости, веза између неодређености и ризика, објективност и субјективност у процени ризика. Затим се разматрају савремени трендови развоја инжењерског аспекта анализе односно процене ризика од разних типова догађаја са катастрофалним последицама. Анализирају се савремене методе, модели, прописи и аспекти процене ризика у функцији перформанси објеката. Анализирају се и проток информација, примена квалитативних и квантитативних метода у анализи података и примена просторних информационих система у области смањења ризика. Детаљније се проучавају пробабилистичке методе анализе хазарда, процене рањивости и изложености у изграђеном окружењу, квантитативне методе за процену ризика, ALARP метода.

Предавања, консултације. Теоријски и практични делови градива се излажу на предавањима кроз презентације појединих тематских јединица, праћени одговарајућим примерима из праксе ради лакшег сагледавања и разумевања. Током курса студенти се упућују на савремену литературу. На основу њиховог интересовања додељују им се теме за семинарске радове. Семинарски радови се пишу кроз самосталан студијски истраживачки рад. Коришћењем литературе студенти проширују знања из изабраног научног подручја, развијају способност да сагледају своје место и улогу у изабраном подручју, и сагледавају потребу за тимским радом и сарадњом са другим струкама. За поједине области је предвиђен менторски рад у циљу продубљивања знања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Proske, D. Catalogue of Risks Natural, Technical, Social and Health Risks 2008 Springer, Berlin Српски језик
Вујовић, Р. Управљање ризицима и осигурање 2009 Универзитет Сингидунум Српски језик
Ang, A.H. and W.H. Tang Probability Concepts in Engineering: Emphasis on Applications to Civil and Environmental Engineering 2006 John Wiley & Sons Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
API Image

проф. др Борко Булајић

Редовни професор

Предавања

API Image

проф. др Борко Булајић

Редовни професор

Студијски истраживачки рад