Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja menadžmenta u građevinarstvu (17.GD004)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim metodama upravljanja u građevinskim preduzećima (visokogradnje, hidrogradnje i niskogradnje).

Ishod:

Osposobljenost za analizu procesa u građevinskom menadžmentu, kao i učešće u poboljšanju postojećih i formiranju organizacionih struktura građevinskih preduzeća. Stečena znanja se primenjuju u daljem istraživačkom radu iz oblasti građevinskog menadžmenta, kao i pri konkretnoj primeni u praksi.

Sadržaj:

Građevinsko preduzeće kao poslovni sistem. Položaj građevinskih preduzeća na tržištu. Uslovi i kriterijumi profilisanja menadžera u građevinskim preduzećima. Upravljanje menadžment procesima građenja. Upravljanje ljudskim resursima i konfliktnim situacijama. Upravljanje znanjem. Upravljanje kvalitetom. TQM. Transformacije organizacionih struktura građevinskih preduzeća.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se realizuje kroz predavanja u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica kao i uz konsultacije sa nastavnikom. Student bira oblast za izradu seminarskog rada koji radi uz konsultacije sa nastavnikom. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra, polaže se pismeno i usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja, ocene seminarskog rada, pismenog i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kunishima M., Shoi M. The Principles of Construction Management 1995 Sankaido Engleski
Ivković, B., Popović, Ž. Upravljanje projektima u građevinarstvu 2005 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Novaković, V. Menadžment u savremenom građevinarstvu 2003 Izgradnja, Beograd Srpski jezik
Kurij K.,Krstić G. Rešavanje problema u građevinskom menadžmentu 2001 SGITS Srpski jezik
Winch G. Managing Construction Projects 2002 Blackwell Publishing Engleski
Omachonu V., Ross J. Principles of Total Quality 2004 CRC Press Engleski
Wren D., Dan Voich Jr. Menadžment - Proces, struktura i ponašanje 2001 PS Grmeč, Beograd Srpski jezik
Winch G. Managing Construction Projects 2002 Blackwell Publishing Engleski
Novaković V. Menadžment savremene građevinske firme 1999 Centar za organizaciji,razvoj i menadžment Srpski jezik
Formiranje ocene: