Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz grafičkih materijala (17.FDS225)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim pristupima u oblasti grafičkih materijala koja će omogućiti razumevanje, praćenje i unapređenje grafičkih procesa. Usavršavanje naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu grafičkih materijala. Upoznavanje sa savremenim metodama analize. Namera nastavnika je da kroz ovaj predmet student: proširi znanje o pojmovima i definicijama iz domena grafičkih materijala, razume i usavrši upotrebu pojmova i definicija iz domena grafičkih materijala u kontekstu učenja, problem postavi i reši, razvije sposobnost prepoznavanja problema u domenu grafičkih materijala u smislu identifikacije, formulacije i mogućeg rešavanja kao i da usavrši principe inženjerskog rasuđivanja i donošenja odluka. Cilj predmeta je takođe da student stekne sposobnost i veštinu korišćenja literaturnih izvora i razvije način razmišljanja svojstven teorijsko-metodološkim disciplinama.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike grafičkih materijala. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti grafičkih materijala. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih postupaka i prilaza u rešavanju problema u oblasti grafičkih materijala. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja o problemima u oblasti grafičkih materijala. Nakon ovog predmeta student je sposoban da: kritički razmišlja, logički povezuje teorijsko i, eksperimentalno znanje iz domena grafičkih materijala, stečeno znanje primeni u inženjerskim disciplinama, komunicira sa drugim inženjerima i radi u timu, kreativno razmišlja, demonstrira razumevanje i veštinu kao i da stečeno znanje upotrebi za dizajn novih rešenja inženjerskih problema. Student se na kraju predmeta osposobljava za korišćenje literature i drugih sredstava u traženju potrebnih informacija za poboljšanje nivoa znanja iz oblasti grafičkih materijala.

Sadržaj:

Savremeni pristupi karakterizacije grafičkih materijala. Metalni materijali. Papir. Grafičke boje. Lepila. Polimerni materijali. Keramika. Staklo. Materijali u 3D štampi. Savremeni trendovi u proizvodnji grafičkih materijala. Savremeni grafički materijali. Materijali u aktivnoj i inteligentnoj ambalaži. Nanomaterijali. Polimerni nanokompoziti. Biopolimeri. Mehanizmi razgradnje biopolimera. Funkcionalnost biopolimera. Jestivi filmovi i omotači. Jestivi filmovi na bazi polisaharida, lipida i proteina. Mehanizam formiranja strukture biofilmova na bazi proteina. Promene osobina biofilmova tokom skladištenja. Funkcionalni premazi. Mikrokapsule. Vrste, strukture i osobine mikrokapsula. Proces i metode mikroenkapsulacije. Primena mikrokapsula u grafičkoj industriji. Prihvatljivost grafičkih materijala sa tehnološkog aspekta i aspekta uticaja na životnu i radnu sredinu. Starenje papira i grafičkih materijala. Uticaj različitih uslova na mehanizam starenja. Uzroci ubrzanog starenja. Mehanizmi ubrzanog starenja. Primeri supstitucije opasnih materijala u različitim tehnikama štampe.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimentalnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Prica, M., Adamović, S. Grafički materijali 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Jovanović, S., Krgović, M. Pomoćna sredstva u proizvodnji papira 2010 Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd Srpski jezik
Emmerich, H. The diffuse interface approach in materials science 2003 Springer-Verlag, Berlin Engleski
Izdebska, J., Sabu, T. Printing on Polymers 2016 Elsevier Engleski
Callister, W.D. Materials science and Engineering: an Introduction 2007 John Wiley & Sons, New York Engleski
Hummel, R.E. Electronic Properties of Materials 2001 Springer, New York Engleski
Kirwan, M.J. Paper and Paperboard Packaging technology 2005 Blackwell Publishing, London Engleski
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Engleski
Strong, B.A. Plastics: Materials and Processing 2000 New Jersey: Prentice Hall, New Jersey Engleski
Ghosh, S.K. Functional Coatings 2006 Wiley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetni projekat Da Da 50.00
Usmeni deo ispita Ne Da 50.00
Izvođači nastave:
Predavanja
Predavanja