×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Одабрана поглавља из графичких материјала (17.FDS225)

Матичне организационе јединице предмета: Катедра за графичко инжењерство и дизајн

Основне информације:
 
Категорија Академско-општеобразовни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 10

Стицање знања о савременим приступима у области графичких материјала која ће омогућити разумевање, праћење и унапређење графичких процеса. Усавршавање научних способности, академских и практичних вештина у домену графичких материјала. Упознавање са савременим методама анализе. Намера наставника је да кроз овај предмет студент: прошири знање о појмовима и дефиницијама из домена графичких материјала, разуме и усаврши употребу појмова и дефиниција из домена графичких материјала у контексту учења, проблем постави и реши, развије способност препознавања проблема у домену графичких материјала у смислу идентификације, формулације и могућег решавања као и да усаврши принципе инжењерског расуђивања и доношења одлука. Циљ предмета је такође да студент стекне способност и вештину коришћења литературних извора и развије начин размишљања својствен теоријско-методолошким дисциплинама.

Темељно познавање проблематике графичких материјала. Оспособљеност за самостално решавање практичних и теоретских проблема уз употребу научних метода и поступака у области графичких материјала. Овладавање креативним способностима са циљем развоја нових поступака и прилаза у решавању проблема у области графичких материјала. Развој креативног и независног расуђивања о проблемима у области графичких материјала. Након овог предмета студент је способан да: критички размишља, логички повезује теоријско и, експериментално знање из домена графичких материјала, стечено знање примени у инжењерским дисциплинама, комуницира са другим инжењерима и ради у тиму, креативно размишља, демонстрира разумевање и вештину као и да стечено знање употреби за дизајн нових решења инжењерских проблема. Студент се на крају предмета оспособљава за коришћење литературе и других средстава у тражењу потребних информација за побољшање нивоа знања из области графичких материјала.

Савремени приступи карактеризације графичких материјала. Метални материјали. Папир. Графичке боје. Лепила. Полимерни материјали. Керамика. Стакло. Материјали у 3Д штампи. Савремени трендови у производњи графичких материјала. Савремени графички материјали. Материјали у активној и интелигентној амбалажи. Наноматеријали. Полимерни нанокомпозити. Биополимери. Механизми разградње биополимера. Функционалност биополимера. Јестиви филмови и омотачи. Јестиви филмови на бази полисахарида, липида и протеина. Механизам формирања структуре биофилмова на бази протеина. Промене особина биофилмова током складиштења. Функционални премази. Микрокапсуле. Врсте, структуре и особине микрокапсула. Процес и методе микроенкапсулације. Примена микрокапсула у графичкој индустрији. Прихватљивост графичких материјала са технолошког аспекта и аспекта утицаја на животну и радну средину. Старење папира и графичких материјала. Утицај различитих услова на механизам старења. Узроци убрзаног старења. Механизми убрзаног старења. Примери супституције опасних материјала у различитим техникама штампе.

Предавања, студијски истраживачки рад и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива уз употребу савремене опреме и информационо-комуникационих технологија. Кроз предавања студент стиче и овладава савременим научним сазнањима, научним методама и поступцима који га оспособљавају за самосталан студијски истраживачки рад. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Студијски истраживачки рад обухвата све облике наставе који су у функцији непосредног оспособљавања студента за истраживање, писање научних радова и израду докторске дисертације. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење нумеричких симулација и експерименталних истраживања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Енглески
Strong, B.A. Plastics: Materials and Processing 2000 New Jersey: Prentice Hall, New Jersey Енглески
Ghosh, S.K. Functional Coatings 2006 Wiley-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim Енглески
Kirwan, M.J. Paper and Paperboard Packaging technology 2005 Blackwell Publishing, London Енглески
Emmerich, H. The diffuse interface approach in materials science 2003 Springer-Verlag, Berlin Енглески
Callister, W.D. Materials science and Engineering: an Introduction 2007 John Wiley & Sons, New York Енглески
Hummel, R.E. Electronic Properties of Materials 2001 Springer, New York Енглески
Прица, М., Адамовић, С. Графички материјали 2017 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Izdebska, J., Sabu, T. Printing on Polymers 2016 Elsevier Енглески
Јовановић, С., Крговић, М. Помоћна средства у производњи папира 2010 Технолошко-металуршки факултет, Београд Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
API Image

проф. др Миљана Прица

Редовни професор

Предавања

Предавања