Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz savremenih grafičkih sistema i procesa (17.FDS223)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje specifičnih znanja u području savremenih grafičkih uređaja i sistema. Upoznavanje studenata sa aktuelnim stanjem u oblasti i tendencijama budućih razvoja u oblastisavremenih grafičkih uređaja i sistema. Osposobljavanje studenata za samostalni rad u oblasti kao i za upotrebu stečenih znanja u postavljanju eksperimenata i njihovom uspešnom, metodološki ispravnom sprovođenju. Osposobljavanje studenata za rešavanje eksperimentalnih pitanja upotrebom adekvatnih metoda i tehnika. Razvijanje analitičkog razmišljanja i sposobnosti primene stečenih znanja u daljem profesionalnom i naučnom radu.

Ishod:

Sposobnost bavljenja naučno istraživačkim radom u području savremenih grafičkih uređaja i sistema. Sposobnost bavljenja naučno istraživačkim radom u području savremenih grafičkih uređaja i sistema, sposobnost samostalnog interpretiranja i rešavanja problema iz oblasti i poznavanje osnovnih teorijskih pravaca. Deo nastave na predmetu se odvija kroz samostalni istraživački rad u oblasti vezanoj za predmet. Samostalni istraživački rad obuhvata detaljan pregled aktuelne naučne literature vezane za oblast savremenih grafičkih uređaja i sistema, pisanje seminarskog rada i pisanje rada iz oblasti predmeta.

Sadržaj:

Grafički procesi, Komunikacione tehnologije, Štampani mediji, Grafičke tehnologije, Grafičke tehnologije bez štamparske forme, Završna grafička proizvodnja, Proizvodne strategije u štamparskim medijima, Grafički sistemi, Složeni grafički sistemi, Struktura složenih grafičkih sistema, Koncepti gradnje grafičkih sistema, Sistemi za štampu, Sistemi završne grafičke proizvodnje, Sistemi za ambalažu i grafičke materijale, Ispitivanje i kvalitet grafičkih sistema

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, Konsultacije, Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Gradivo se može polagati parcijalno po delovima (koji čine celinu) u toku predavanja i preko seminarskog rada (koji se usmeno izlaže).

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Novaković, D. Grafički procesi, deo I i II 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Hansson, R. Offset Printing - Controlled Process 2012 Optirep, Bergen Engleski
Kašiković, N., Novaković, D., Stančić, M. Procesni parametri štampe tekstilnih materijala : monografija 2019 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Novaković, D. Grafički sistemi 2006 FTN, Grafičko inženjerstvo i dizajn, elektronski oblik Srpski jezik
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Engleski
Novaković, D. Rukovanje materijalom u grafičkim sistemima, monografija 2003 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Banks, C., Foster, C., Kadara, R. Screen-Printing Electrochemical Architectures 2016 Springer Engleski
Majnarić, I. Osnove digitalnog tiska 2015 Grafički fakultet, Zagreb Hrvatski
Formiranje ocene: