Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz upravljanja bojama (17.FDS141)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Osnovni cilj predmeta je sticanje specifičnih znanja iz oblasti upravljanja bojama, kao i upoznavanje studenata sa aktuelnim stanjem u oblasti i tendencijama budućeg razvoja sistema upravljanja bojama. Primenjeni ciljevi predmeta su: osposobljavanje studenata za samostalni rad u oblasti, kao i za upotrebu stečenih znanja u postavljanju eksperimenata i njihovom uspešnom, metodološki ispravnom sprovođenju, osposobljavanje studenata za pravilan izbor metoda i tehnika neophodnih za rešavanje eksperimentalnih pitanja, razvijanje analitičkog razmišljanja, kao i sposobnosti primene stečenih znanja u daljem profesionalnom i naučnom radu.

Ishod:

Studenti će usvojiti neophodna znanja iz oblasti upravljanja bojama i razviti sposobnost bavljenja naučno istraživačkim radom kroz sposobnost samostalnog izučavanja naučnih izvora iz oblasti i formulisanja istraživačkih pitanja. Pored toga, razviće sposobnost analize problema istraživanja, postavljanja i sprovođenja eksperimenata primenom adekvatnih metoda i tehnika. Nakon završenih zadataka iz oblasti definisane predmetom studenti će savladati sposobnost kritičke procene rezultata istraživanja, njihovog adekvatnog interpretiranja i prezentovanja, kao i upotrebu modernih alati za izvođenje simulacija i analizu eksperimentalnih rezultata. Stečeno znanje predstavlja solidnu osnovu za dalji naučno-istraživački rad u datoj oblasti.

Sadržaj:

Istraživanja u sledećim oblastima: Aktuelno stanje koncepta ICC upravljanja bojama i pravci budućeg razvoja, Napredni rad sa profilima, Kompleksni radni tokovi upravljanja bojama, Moderne metode karakterizacije ulaznih i izlaznih uređaja (pristupi zasnovani na modelu i empirijski pristupi) - karakterizacija zasnovana na principima veštačke inteligencije (veštačke neuronske mreže), Modeli štamparskih sistema sa više od 4 boje, Moderne metode rastriranja i generisanja crne boje u štampi, Karakterizacija bazirana na spektralnim podacima, Multispektralni sistemi, Napredne tehnike mapiranja gamuta u sistemima upravljanja bojama, Napredne funkcije uređivanja, kontrole i primene ICC profila, Napredni nivo upravljanja bojama prikaznih uređaja, bojama projekcionih uređaja, kao i ulaznih i izlaznih uređaja, Problematika optičkih izbeljivača u štampi (kontrola i upravljanje bojama štampe na podlogama koje poseduju optičke izbeljivače), Napredni nivo upravljanja bojama u operativnim sistemima, aplikacijama i internetu, Problem metamerizma u upravljanju bojama i predložena rešenja, Aktuelno stanje u standardizaciji postupaka upravljanja bojama.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja i kroz studijski istraživački rad. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva i prezentuju karakteristični primeri, uz primenu savremenih informaciono-komunikacionih tehnologija. Pored predavanja redovno se održavaju konsultacije. Studijski istraživački rad podrazumeva aktivno praćenje i izučavanje primarnih naučnih izvora (časopisa, monografija i naučnih knjiga), pregled aktuelne naučne literature vezane za oblast reprodukcije boja, izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenata, pisanje seminarskog rada, kao i pisanje naučnog rada iz oblasti predmeta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Green, P. Color Management: understanding and using ICC profiles 2010 John Wiley & Sons, Hoboken Engleski
Giorgianni, E.J., Madden, T.E. (ed.) Digital Color Management: Encoding Solutions - 2nd. Edition 2008 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Fraser, B., Murphy, C., Bunting, F. Real World Color Management 2005 Peachpit Press, Berkeley Engleski
Westland, S., Ripamonti, C. Computational Colour Science using Matlab 2004 John Wiley, New Jersey Engleski
Morovič, J. Color gamut mapping 2008 John Wiley&Sons, Chichester Engleski
Ebner, M. Color Constancy 2007 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Pantelić, I. Uvod u teoriju inženjerskog eksperimenta 1976 Radnički univerzitet "Radivoj Ćirpanov", Novi Sad Srpski jezik
Fairchild, M.D. Color Appearance Models 2005 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Brandt, S. Statistical and computational methods in data analysis 1976 North-Holland Publishing Company, Amsterdam Engleski
Formiranje ocene: