×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Управљање бојама (17.F504I9)

Матичне организационе јединице предмета: Катедра за графичко инжењерство и дизајн

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 5

Како би се омогућила веродостојна репродукција боја назависно од уређаја који се у графичкој репродукцији користи неопходно је разумети основе управљања бојама. Стога је основни циљ предмета упознати студенте са принципима на којима се управљање бојама базира и оспособити их за практичну имплементацију датих принципа у савременим графичким системима. Потребно је објаснити утицај уређаја и оперативног система на изглед репродуковане боје, појаснити методе које се користе за превазилажење ограничења у репродукцији, објаснити значај контроле и корекције рада уређаја и демонстрирати начине на који се корекције спроводе, као и упознати студенте са релевантним стандардима и значајем стандардизације у датој области.

Након одслушаног предмета студенти поседују знања о основним принципима и елементима система управљања бојама, концептима квантификовања информација о бојама, начинима трансформација вредности боја у циљу добијања жељене репродукције, као и поступцима који осигуравају постизање стабилне и поновљиве репродукције боја неовисно од типа уређаја који се у репродукцији користи. Поред тога, студенти разумеју лимите и могућности репродукције боја на различитим уређајима, обучени су за имплементирање система управљања бојама у графичкој индустрији у складу са важећим стандардима и оспособљени су за спровођење калибрација и профилисања свих уређаја који се у процесу репродукције користе. Стечена знања се користе у стручном, научном и истраживачком раду, као и даљем професионалном усавршавању.

Теоријски део: Потреба за управљањем бојама у графичкој репродукцији, Основе управљања бојама (Концепт ICC управљања бојама, модул управљања бојама, начини мапирања, профили, простор повезивања профила), Основни концепти калибрације и профилисања уређаја (приступи профилисања уређаја, принципи формирања функције трансформације), Профили у систему управљања бојама (структура, типови профила, начини имплементације), Контрола и примена ICC профила, Радни токови управљања бојама, Управљање бојама приказних уређаја (LCD екрани), Управљање бојама пројекционих уређаја (DLP, Lcos, LCD пројектори), Управљање бојама улазних уређаја (дигитални фотоапарат, скенер), Управљање бојама излазних уређаја (дигитални и конвенционални штампарски системи), Управљање бојама на нивоу оперативних система, у апликацијама и на интернету, Стандардизација поступака управљања бојама. Практичан део: Мапирање гамута и анализа утицаја појединачних елемената управљања бојама на репродукцију боја, Визуелна калибрација монитора, Инструментална калибрација монитора, Екрански пробни приказ (процена могућности коришћења монитора за екрански пробни приказ и поступак калибрације), Калибрација и профилисање скенера, Профилисање дигиталног апарата, Калибрација и профилисање пројектора, Калибрација и профилисање дигиталног штампача, Калибрација дигиталног штампача у складу са G7 методом, Профилисање штампарске машине, Анализа, уређивање и примена ICC профила, Анализирање докумената у ланцу управљања бојама, Генерисање радних токова управљања бојама.

Настава се изводи савременим дидактичким средствима и методама, интерактивно у виду предавања, и лабораторијских вежби. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива, при чему се поред класичних презентација користе и бројни видео прилози и анимације. Вежбе концептуално прате предавања и на њима се студенти обучавају за коришћење мерне опреме и одговарајућих софтверских алата, спровођење поступака анализе репродукције, као и поступака калибрације и профилисања свих уређаја који се у графичкој репродукцији користе. Предиспитне обавезе укључују одбрањене вежбе (кроз полагање теста са вежби и демонстрирање способности спровођења поступака и операција потребних за адекватно управљање бојама), као и редовно похађање предавања и вежби. Испит се састоји од писменог и усменог дела, при чему је положен писмени део услов изласка на усмени.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Ashe, T. Color Management and Quality Output 2014 Focal Press, Waltham Енглески
Sharma, A. Understanding Color Management 2004 Delmar Learning Енглески
Yule, J., Field, G. Principles of Color Reproduction 2000 GATF Press, Pittsburgh Енглески
Green, P. Color Management: understanding and using ICC profiles 2010 John Wiley & Sons, Hoboken Енглески
Fraser, B., Murphy, C., Bunting, F. Real World Color Management 2005 Peachpit Press, Berkeley Енглески
Томић, И. Управљање бојама - материјал са предавања 2018 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Field, G.G. Color and Its Reproduction 1999 GATF Press, Pittsburgh Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Одбрањене лабораторијске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на лабораторијским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
API Image

ванр. проф. др Ивана Томић

Ванредни професор

Предавања

API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Предавања

API Image

ванр. проф. др Ивана Јурич

Ванредни професор

Рачунарске вежбе

API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Рачунарске вежбе

API Image

ванр. проф. др Ивана Томић

Ванредни професор

Рачунарске вежбе