Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Upravljanje bojama (17.F504I9)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
ESPB 5

Kako bi se omogućila verodostojna reprodukcija boja nazavisno od uređaja koji se u grafičkoj reprodukciji koristi neophodno je razumeti osnove upravljanja bojama. Stoga je osnovni cilj predmeta upoznati studente sa principima na kojima se upravljanje bojama bazira i osposobiti ih za praktičnu implementaciju datih principa u savremenim grafičkim sistemima. Potrebno je objasniti uticaj uređaja i operativnog sistema na izgled reprodukovane boje, pojasniti metode koje se koriste za prevazilaženje ograničenja u reprodukciji, objasniti značaj kontrole i korekcije rada uređaja i demonstrirati načine na koji se korekcije sprovode, kao i upoznati studente sa relevantnim standardima i značajem standardizacije u datoj oblasti.

Nakon odslušanog predmeta studenti poseduju znanja o osnovnim principima i elementima sistema upravljanja bojama, konceptima kvantifikovanja informacija o bojama, načinima transformacija vrednosti boja u cilju dobijanja željene reprodukcije, kao i postupcima koji osiguravaju postizanje stabilne i ponovljive reprodukcije boja neovisno od tipa uređaja koji se u reprodukciji koristi. Pored toga, studenti razumeju limite i mogućnosti reprodukcije boja na različitim uređajima, obučeni su za implementiranje sistema upravljanja bojama u grafičkoj industriji u skladu sa važećim standardima i osposobljeni su za sprovođenje kalibracija i profilisanja svih uređaja koji se u procesu reprodukcije koriste. Stečena znanja se koriste u stručnom, naučnom i istraživačkom radu, kao i daljem profesionalnom usavršavanju.

Teorijski deo: Potreba za upravljanjem bojama u grafičkoj reprodukciji, Osnove upravljanja bojama (Koncept ICC upravljanja bojama, modul upravljanja bojama, načini mapiranja, profili, prostor povezivanja profila), Osnovni koncepti kalibracije i profilisanja uređaja (pristupi profilisanja uređaja, principi formiranja funkcije transformacije), Profili u sistemu upravljanja bojama (struktura, tipovi profila, načini implementacije), Kontrola i primena ICC profila, Radni tokovi upravljanja bojama, Upravljanje bojama prikaznih uređaja (LCD ekrani), Upravljanje bojama projekcionih uređaja (DLP, Lcos, LCD projektori), Upravljanje bojama ulaznih uređaja (digitalni fotoaparat, skener), Upravljanje bojama izlaznih uređaja (digitalni i konvencionalni štamparski sistemi), Upravljanje bojama na nivou operativnih sistema, u aplikacijama i na internetu, Standardizacija postupaka upravljanja bojama. Praktičan deo: Mapiranje gamuta i analiza uticaja pojedinačnih elemenata upravljanja bojama na reprodukciju boja, Vizuelna kalibracija monitora, Instrumentalna kalibracija monitora, Ekranski probni prikaz (procena mogućnosti korišćenja monitora za ekranski probni prikaz i postupak kalibracije), Kalibracija i profilisanje skenera, Profilisanje digitalnog aparata, Kalibracija i profilisanje projektora, Kalibracija i profilisanje digitalnog štampača, Kalibracija digitalnog štampača u skladu sa G7 metodom, Profilisanje štamparske mašine, Analiza, uređivanje i primena ICC profila, Analiziranje dokumenata u lancu upravljanja bojama, Generisanje radnih tokova upravljanja bojama.

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja, i laboratorijskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva, pri čemu se pored klasičnih prezentacija koriste i brojni video prilozi i animacije. Vežbe konceptualno prate predavanja i na njima se studenti obučavaju za korišćenje merne opreme i odgovarajućih softverskih alata, sprovođenje postupaka analize reprodukcije, kao i postupaka kalibracije i profilisanja svih uređaja koji se u grafičkoj reprodukciji koriste. Predispitne obaveze uključuju odbranjene vežbe (kroz polaganje testa sa vežbi i demonstriranje sposobnosti sprovođenja postupaka i operacija potrebnih za adekvatno upravljanje bojama), kao i redovno pohađanje predavanja i vežbi. Ispit se sastoji od pismenog i usmenog dela, pri čemu je položen pismeni deo uslov izlaska na usmeni.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Sharma, A. Understanding Color Management 2004 Delmar Learning Engleski
Ashe, T. Color Management and Quality Output 2014 Focal Press, Waltham Engleski
Field, G.G. Color and Its Reproduction 1999 GATF Press, Pittsburgh Engleski
Fraser, B., Murphy, C., Bunting, F. Real World Color Management 2005 Peachpit Press, Berkeley Engleski
Yule, J., Field, G. Principles of Color Reproduction 2000 GATF Press, Pittsburgh Engleski
Tomić, I. Upravljanje bojama - materijal sa predavanja 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Green, P. Color Management: understanding and using ICC profiles 2010 John Wiley & Sons, Hoboken Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
40.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na laboratorijskim vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Odbranjene laboratorijske vežbe
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predavanja
Predavanja
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Računarske vežbe