Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nauka o boji (17.F407)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta predstavlja obrazovanje studenata u oblasti nauke o boji, osposobljavanje studenata za razumevanje kompleksnih mehanizama opažaja boja oslanjajući se na znanja iz hemije, fizike, matematike i psihologije i primene stečenih znanja u domenu kontrole reprodukcije boje, dizajna i štampe. Kroz kurs se student detaljno upoznaje sa pojmom boje, standardnim svetlosnim izvorima i njihovim karakteristikama, interakcijama svetlosti i objekta u kontekstu percepcije boje, sistemom čula vida kod čoveka, poremećajima viđenja boja, mehanizmima viđenja boja, teorijama viđenja boja, adaptacijama sistema vida kod čoveka i modelima adaptacija, fenomenima viđenja boja, modelima opažaja boja kao i naprednim metodama merenja boja. Student se uči da razume upotrebu datih pojmova u kontekstu da se problem iz date oblasti postavi i reši, razvije sposobnost prepoznavanja problematike u smislu identifikacije, formulacije i mogućeg rešavanja.

Ishod:

Po završetku kursa, studenati stiču znanja neophodna za razumevanje kompleksnih mehanizama opažaja boja i mogu ih primeniti u domenu reprodukcije boje, dizajna i štampe. Nakon završenog kursa student je upoznat sa pojmom boje, interakcijama svetlosti i objekata u kontekstu percepcije boje, sistemom čula vida kod čoveka, poremećajima viđenja boja, mehanizmima viđenja boja, teorijama viđenja boja, adaptacijama sistema vida kod čoveka i modelima adaptacija, fenomenima viđenja boja, modelima opažaja boja kao i naprednim metodama merenja boja. Po završetku kursa, student stiče znanja koja će mu omogućiti razumevanje kompleksnih procesa koji se tiču percepcije boje s jedne strane i naprednih metoda merenja boje, modela opažaja boja i sistema za sistematizaciju boja. Stečena znanja će koristiti u budućem profesionalnom radu kao i daljem obrazovanju sa posebnom važnoću u okviru kurseva koji se tiču upravljanja bojom.

Sadržaj:

Uvodna razmatranja i osnovni pojmovi u oblasti nauke o boji. Svetlost. Svetlost i objekat: refleksija, refrakcija, transmisija, apsorbcija, fluorescencija, fosforescencija. Svetlosni izvori, vrste i karakteristike svetlosnih izvora: temperatura boje, spektralna raspodela, standardna osvetljenja – iluminanti. Radiometrija i fotometrija: radiometrijske i fotometrijske veličinine. Sistem čula vida: osnovna građa oka i funkcije neophodne za razumevanje mehanizma viđenja boja. Fotoreceptori: građa, funkcija, funkcije spektralnog odziva fotoreceptora na opaženi stimulus. Standardni posmatrač. Funkcije usaglašenog stimulusa. Mehanizmi viđenja boja i teorije viđenja boja. Anomalije sistema vida – anomalije oka i poremećaji u opažanju boja. Mehanizmi adaptacije sistema čula vida: adaptacija na svetlo, adaptacija na tamu i hromatska adaptacija. Modeli hromatske adaptacije. Efekti (fenomeni) viđenja boja: Simultani kontrast, Spreding, Krispning, Benzold – Bruke efekat, Abni efekat, Stivensov efekat, Hantov efekat, Helmholc-Kolrauš efekat, Bartleson-Brenemanove jednačine. Metamerizam: pojam metamerizma, vrste metamerizma, merenje metamerizma. Razvoj modela opažaja boja, princip formiranja modela opažaja boja, osnovni pojmovi i definicije.Sistemi za raspored boja: Njutnov krug boja, Manseov sistem boja, Ostvaldov sistem boja, DIN 6164, OSA sistem, NCS sistem boja. Modeli opažaja boja. Osnovna CIE kolorimetrija. RGB. XYZ. CIE L*a*b*. CIE L*u*v*. Jednačine za razliku u boji: delta E76, delta E94, delta E2000, delta ECMC.Konstantnost boje. Geometrijska komponenta refleksije i merenje geometrijske komponente refleksije. Hromatska komponenta refleksije i merenje hromatske komponente refleksije. Specijalne boje i merenje specijalnih boja. Indeksi boja: indeks beline, indeks žutoće. Priprema uzoraka i metrologija.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno, u vidu predavanja, računarskih i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva sa simulacijama i navođenjem primera s ciljem lakšeg razumevanja predmetne materije. Materijali sa predavanja su dostupni studentima u .pdf formatu. Računarske vežbe prate prvi deo predavanja i predstavljaju upotrebu softverskog alata za simulaciju efekata, fenomena i adaptacija vizuelnog sistema, dok su laboratorijske vežbe organizovane na način da se praktično, na raspoloživoj laboratorijskoj opremi, primenjuju stečena teorijska znanja iz oblasti pripreme uzoraka, meranja kolorimetrijskih vrednosti boje, sjaja i sl. i metrologije. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Fairchild, M.D. Color Appearance Models 2005 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Zdravković, S. Percepcija 2008 Gradska narodna biblioteka "Žarko Zrenjanin", Zrenjanin Srpski jezik
Landsberg, G. Optika 1967 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Dedijer, S., Tomić, I., Milić, N. Nauka o boji 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Dedijer, S., Tomić, I., Milić, N. Nauka o boji 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Ebner, M. Color Constancy 2007 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
MacDonald, L.W., Luo, M.R. Colour Image Science 2002 John Wiley & Sons, Chichester Engleski
Kozmidis-Petrović, A. Tehnička Fizika 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na laboratorijskim vežbama Da Da 3.00
Prisustvo na računarskim vežbama Da Da 2.00
Odbranjene računarske vežbe Da Da 20.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Predavanja
Računarske vežbe
Računarske vežbe