×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Дигитална репродукција (17.F301)

Матичне организационе јединице предмета: Катедра за графичко инжењерство и дизајн

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 8

Циљ курса је образовање студената у области репродукционе технике те њихово оспособљавање за разумевање комплексних репродукционих процеса и примене стечених знања у домену припреме за штампу, дизајна и штампе. Кроз курс се студент упознаје са појмовима репродукционих процеса, који укључују учење о изворима светла, фотохемијским законима, основама људске перцепције, начинима мешања боја, начинима контроле репродукције боја, мерења боје и основама управљања бојом, дигиталном растрирању, пробном отискивању и уређајима за израду графичких филмова и штампарских форми. Студент се учи да разуме употребу тих појмова у контексту учења да се проблем из дате области постави и да се проблем реши, развије способност препознавања проблематике у оквиру техника репродукције у смислу идентификације, формулације (модела) и могућег решавања. Кроз курс студент упознаје и основне принципе инжењерског расуђивања и доношења одлука.

Након завршеног курса студент је упознат са основама људске перцепције, способан је да врши контролу репродукције боје, примени адекватне дензитометријске, колориметријске и спектрофотометријске мерне методе у контроли графичких отисака, адекватно приступи проблемима дигиталног растрирања, професионалној обради фотографија за штампу као и процесима у оквиру припреме за штампу а који се тичу репродукционих техника. По завршетку курса, студент стиче неопходна знања из области репродукционе технике, која ће им омогућити разумевање комплексних репродукционих процеса и њихову примену у будућем професионалном раду као и даљем образовању са посебном важноћу у оквиру курсева који се тичу техника штампе, штампарских форми, науке о боји и управљања бојом.

Уводна разматрања и основни појмови у области репродукционе технике и репродукционих процеса. Карактеристике извора светла: типични извори светла у репродукционој техници, ласери, карактеристике LED диода. Фотохемијски закони. Графички филмови: основна својства и врсте графичких филмова, обрада графичких филмова. Основе људске перцепције. Начини мешања боја. Инструментална контрола репродукције боја: оптичка густина, тонске вредности, пораст тонских вредности, штампарски контраст, сиви баланс, сивило и нечистоћа, преклапање, Основи CIE колориметрије. Мунселов систем, HSB. Дијаграм хроматичности. CIE Lab и Luv, разлика боја. Основе мерења боја: мерне геометрије, дензитометар, колориметар, спектрофотометар. Основе управљања бојом: профили,калибрација, намере приказа. Основе дигиталних слика: дигитална слика, резолуција, димензија пиксела, дубина битова,величина слике. Скенери: типови скенера, карактеристике скенера. Дигитални фотоапарати: типови сензора, CCD, CMOS, X3, начини снимања, конструкција, крактеристике,објективи, експозиција, ISO осетљивост, изоштравање. Формати датотека за снимање: RAW, TIFF, JPG. Формати фајлова у графичкој индустрији. RIP и операције RIPа. PDF. UCR и GCR. Дигитално растрирање: резолуција, линијатура, углови и розете, моире, углови растрирања, AM, FM, хибридно растрирање, углови растрирања, ирационално растрирање, суперћелије. Пробни отисак и врсте пробних отисака. Уређаји за осветљавање филмова и плоча. Практичан део прати теоријска излагања: дензитометријска и колориметријска контрола репродукције графичких филмова и отисака одоговарајућим мерним инструментима и рад у одоговарајућем програмском алату за дигиталну репрофотографију где се изучавају исправке, прилагођавања и унапређивања дигиталних слика ради што боље и верније репродукције.

Настава се изводи савременим дидактичким средствима и методама, интерактивно, у виду предавања, рачунарских и лабораторијских вежби. На предавањима се излаже теоријски део градива пропраћен примерима и симулацијом решења ради лакшег разумевања предметне материје. Материјали са предавања су доступни студентима у .pdf формату. Рачунарске вежбе су организоване на начин да допуне знања из области дигиталне репрофотографије а на лабораторијским вежбама се практично примењују стечена знања на расположивој лабораторијској опреми из области контроле и мерења параметара квалитета репродукције филма и отисака. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Новаковић, Д., Пештерац, Ч. Дензитометрија и колориметрија: приручник за вежбе 2006 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Kipphan, H. Handbook of Print Media : Technologies and Production Methods 2001 Springer-Verlag, Heidelberg Енглески
Yule, J., Field, G. Principles of Color Reproduction 2000 GATF Press, Pittsburgh Енглески
Карловић И.,Томић, И., Риловски, И. Дигитална репрофотографија 2012 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Новаковић, Д., Павловић, Ж., Дедијер, С. Од компјутера до штампе : Computer to Plate технологије 2013 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Одбрањене лабораторијске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
2.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Одбрањене рачунарске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Присуство на лабораторијским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
3.00
API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Предавања

API Image

ванр. проф. др Ивана Томић

Ванредни професор

Предавања

API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе