×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Увод у графичке технологије (17.F201)

Матичне организационе јединице предмета: Катедра за графичко инжењерство и дизајн

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Графичко инжењерство
ЕСПБ 8

Циљ предмета представља стицање знања студената из области графичких технологија. Кроз курс се студент упознаје са графичким технологијама и стиче неопходна основна знања из области припреме за штампу, техника штампе, завршне графичке обраде, материјала у графичкој индустрији. Студент се учи да разуме проблеме из дате области те да их идентификује, формулише и даје предлоге могућег решавања.

По завршетку курса, студенати стичу знања неопходна за разумевање графичких технологија и могу их применити у домену припреме за штампу, дизајна, штампе, графичких материјала. Након завршеног курса студент је упознат са појмовима из графичке припреме, техника штампе, завршне графичке обраде и графичких материјала. Стечена знања омогућавају разумевање комплексних процеса који се тичу графичких технологија и графичких процеса. Стечена знања ће користити у будућем професионалном раду као и даљем образовању са посебном важноћу у оквиру курсева који се тичу техника штампе, припреме за штампу и завршне графике обраде.

Графичке технологије, основни појмови, поделе. Историјски развој. Развој писма, подлога за писање и средстава за писање. Фазе графичке производње, механизација и аутоматизација графичких процеса. Припремна графичка производња. Израда слога, ручни и машински слог. Фото и рачунарски слог. Припрема и обрада текста и слика. Основна графичка производња. Материјали у графичкој индустрији. Основе репродукције. Контрола квалитета. Ергономија. Заштита животне средине. Основни механички принципи штампања. Штампарска форма, основни појмови. Завршна графичка производња.

Настава се изводи савременим дидактичким средствима и методама, интерактивно у виду предавања и лабораторијских вежби. На предавањима се излаже теоријски део градива пропраћен примерима и симулацијом решења ради лакшег разумевања предметне материје. Рачунарске вежбе су организоване на начин да допуне вештине графичких технологија и подразумевају рад у одговарајућем векторски орјентисаном софтверу а на лабораторијским вежбама се практично примењују стечена знања на расположивој лабораторијској опреми. Поред предавања и вежби редовно се одржавају и консултације.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Новаковић, Д. Руковање материјалом у графичким системима, монографија 2003 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Бабић, Д. Увод у графичку технологију 1998 Графички центар за испитивање и пројектирање, Загреб Српски језик
Новаковић, Д., Дедијер, С., Владић, Г. Увод у графичке технологије : практикум за вежбе 2016 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Трајковић, А., Јовановић, С. Увод у графичку технологију 1998 Технолошки факултет, Београд Српски језик
Новаковић, Д. Увод у графичке технологије 2008 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Одбрањене рачунарске вежбе
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Присуство на рачунарским вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
API Image

проф. др Сандра Дедијер

Редовни професор

Предавања

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе

Рачунарске вежбе