Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Grafičke aplikacije (17.F114)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Grafičko inženjerstvo
ESPB 7

Cilj ovog kursa je prezentiravanje osnovnih sadržaja informacionih tehnologija i računarstva. U tom smislu će biti razmatrani osnovni pojmovi o arhitekturi računara, softveru, organizaciji i servisima koje pružaju računarske mreže, razumevanje novih tehnologija koje služe za obezbeđivanje Internet servisa, u prvom redu world wide web-a i elektronska pošta. Sticanje znanja i veština u korišćenju savremenih softverskih rešenja za: pisanje i formatiranje tekstualnih dokumenata, kreiranje vektorske grafike, izrada prezentacija i izvršavanje tabelarnih kalkulacija.

Nakon uspešno završenog kursa student će steći neophodna znanja za primenu savremenih softverskih i računarskih sistema. Unaprediće znanja u korišćenju savremenih grafičkih aplikacija, računarskih mreža i korišćenja Internet servisa sa posebnim naglaskom na elementima kreativnosti i inovativnosti. Veštine korišćenja savremenih softverskih rešenja za kreiranje i obradu teksta; izrada prezentacije; steći neophodna znanja vezana za unos, obradu - tabelarne proračune, kao i načine numeričkog i grafičkog predstavljanja podataka. Unaprediće praktična znanja o načinu funkcionisanja Interneta i Internet servisa kao i veštine korišćenja Internet servisa u poslovne svrhe. Unaprediće znanja o programskim paketima opšte namene kao i njihova primena na rešavanju konkretnih problema iz grafičkog inženjerstva i dizajna. Stečena znanja koriste se u daljem obrazovanju i usavršavanju znanja užestručnih predmeta u domenu efikasne primene savremenih softverskih i računarskih sistema.

Teorijski deo: Informatika; Informacioni sistem; Pojava i razvoj disciplina u području informatike i njene primene u oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna (GRID-a); Osnovni pojmovi, koncepti i problemi vezani za računarske sisteme; Pregled razvoja ideja i tehnoloških izuma kroz istoriju; Brojni sistemi i podaci; Računarski sistem; Hardver; Softver; Računarske mreže; Internet. Hardver računarskih sistema se daje kroz detaljan prikaz i upoznavanje sa radom računara i njegovih osnovnih komponenata: CPU, Memorije, Memorijski mediji, Periferni uređaji (poseban naglasak na skenere, monitore, štampače, plotere i dr. Poseban akcenat je dat na analizi performansi i oceni potreba pri nabavci hardvera, greške pri nabavci, tehnološko zastarevanje, sa akcentom na specifičnosti potreba u GRID-a. Softver računarskih sistema se izučava kroz prikaz: Podele softvera; Sistemski softver; Operativni sistemi - OS Windows, Klasifikacija OS; Aplikativni programi – sa posebnim naglaskom na programe za primenu u oblasti grafičkog inženjerstva i dizajna (Programski alati za: obradu teksta, crtanje, za unakrsna izračunavanja, izradu prezentacija i dr.); Zaštita i sigurnost računarskih sistema; Problem kompatibilnosti; Nabavka i održavanje softvera. Računarske mreže: Pojam i osnove računarskih mreža, Razlozi za umrežavanje, Podela računarskih mreža, Osnove mrežne opreme. Internet: Osnove i istorija Interneta, Adresiranje na Internetu, Pristup Internetu, Internet servisi (www, e-mail, ftp, i dr.), Pretraživanje Interneta, Poslovna primena Internet tehnologija – sa posebnim naglaskom na programe za primenu u oblasti GRID-a; Osnove elektronskog poslovanja. Praktični deo: Rad u računarskoj učionici sa odgovarajućim softverskim alatima. Prvo se proveravaju znanja i veštine studenata u radu sa OS MS Windows i osnovnim aplikacijama MS Office-a kako bi se prilagodilo obučavanje njihovim potrebama i veštinama. Studenti se obučavaju za rad u mrežnom okruženju - radu na udaljenom računaru.

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen primerima i simulacijom rešenja radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Računarske vežbe su organizovane na način da dopune veštine grafičkih tehnologija. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Obradović, D. Osnovi računarstva 1996 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Klem, N. Uvod u primenu računara 2007 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Luković I, Stefanović D, Rakić M, Stefanović N Osnove računarskih tehnologija i programiranja - priručnik za vežbe 2002 Symbol, Novi Sad Srpski jezik
Zeljković, Ž. Grafiče aplikacije, materijal sa predavanja (elektronski oblik) 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
40.00
Predmetna aktivnost
Odbranjene računarske vežbe
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na računarskim vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predavanja
Predavanja
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Računarske vežbe
Računarske vežbe