Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primenjeni algoritmi u pametnim mrežama (17.ESI081)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je detaljno upoznavanje sa algoritmima za rešavanje problema za optimizaciju rada softverskih aplikacija u elektroenergetskim sistemima.

Ishod:

Ishodi obrazovanja su osposobljenost za rešavanje određenih optimizacionih problema u okviru elektroenergetskih - pametnih mreža.

Sadržaj:

Analiza optimizacionih problema u okviru elektroenergetskih softverskih aplikacija: problemi distribuiranosti modela podataka, Load balancing – raspodela opterećenja procesora, raspodela zadataka, optimalno prikazivanje elektroenergetskih mreža, optimalno bojenje elektroenergetskih objekata u okviru klijentskih aplikacija i dr. Statički i dinamički algoritmi – karakteristike, kriterijumi. Karakteristike grafova koji opisuju elektroenergetske mreže. Razvoj i primena algoritama za navedene probleme: specijalizovani grafovski algoritmi (višefazni, i dr.), evolutivni algoritmi, i dr.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se odvija kroz predavanja i računarske vežbe. Tokom vežbi student je obavezan da uradi praktično orijentisane zadatke.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cormen, T.H. et al. Introduction to Algorithms 2009 MIT Press, Cambridge Engleski
Vazirani, V.V. Approximation Algorithms 2001 Springer Engleski
Papadimitriou, C.H., Steiglitz, K. Combinatorial optimization: algorithms and complexity 1982 Prentice Hall, Englewood Cliffs Engleski
Snyman, J.A. Practical Mathematical Optimization : An Introduction to Basic Optimization Theory and Classical and New Gradient-Based Algorithms  2005 Springer-Verlag, New York Engleski
Korte, B., Vygen, J. Combinatorial optimization: theory and algorithms 2008 Springer, Berlin Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena