Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Mobilno računarstvo u infrastrukturnim sistemima (17.ESI077)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje opštih znanja o razvoju peer-to-peer i mobilnih aplikacija sa osvrtom na softverske agente i prateće tehnologije. Uvid u funkcionisanje operativnih sistema za mobilne uređaje, kao i osnove razvoja softvera na pametnim uređajima. Sticanje uvida u komunikacione tehnologije zastupljene na mobilnim uređajima. Upoznavanje sa programskim jezicima za razvoj mobilnih aplikacija, kao i pratećim programskim bibliotekama i razvojnim okruženjima. Sticanje saznanja o platformama za distribuciju softvera za mobilne uređaje.

Ishod:

Saznanje o glavnim aspektima peer-to-peer distribuiranih sistema, mobilnih aplikacija i softverskih agenata. Praktično iskustvo sa programskim jezicima, bibliotekama, razvojnim okruženjima i tehnologijama za razvoj skalabilnih peer-to-peer rešenja. Uvid u način distribucije mobilnih aplikacija korišćenjem rasploživih platformi za distribuciju istih. Mogućnost samostalnog kreiranja i registracije jednostavne mobilne aplikacije u domenu pametnih mreža.

Sadržaj:

Osnovni činioci peer-to-peer softverskog sistema i mobilnih aplikacija (uključujući i arhitekturu operativnih sistema za mobilne uređaje). Tehnologije za realizaciju paradigme softverskog agenta. Programski jezici, operativni sistemi i prateće bblioteke za razvoj mobilnih aplikacija u domenu pametnih mreža. Primena u softverskom modelu infrastrukturnog sistema. Pregled algoritama i model podataka u infrastrukturnim sistemima. Numerički proračuni u infrastrukturnim sistemima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; auditorne vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jianjun Zhang, Roger Snook, Darrell Schrag, Soma Ray, Ashish Mathur, Omkar Chandgadkar, Roland Barcia, Leigh Williamson Enterprise Class Mobile Application Development: A Complete Lifecycle Approach for Producing Mobile Apps 2015 IBM Press Engleski
A.Murray, T.Grubesic Critical Infrastructure - Reliability and Vulnerability 2007 Springer Engleski
Cohen, R., Wang, T. Android Application Development for the Intel Platform 2014 Apress Open Engleski
Cohen, R., Wang, T. GUI Design for Android Apps 2014 Apress Engleski
Mukesh Singhal, Ajay D. Kshemkalyani Distributed Computing 2008 Cambridge University Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena