Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi mikroprocesorskih i mikrokontrolerskih sistema (17.EM001)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Cilj ovog predmeta je osposobiti studente za razumevanje, modelovanje i modularno projektovanje mikroračunarskih sistema zasnovanih na mikroprocesorima i mikrokontrolerima. Pored toga, cilje je i osposobiti studente za projektovanje, pisanje i testiranje aplikativnih i sistemskih programa u simboličkom mašinskom jeziku i programskom jeziku visokog nivoa za projektovane mikroračunarske sisteme.

Ishod:

Student koji uspešno završi ovaj predmet biće u stanju da: razume rad, modeluje i projektuje na strukturalnom nivou, mikroračunarske sisteme zasnovanog na mikroprocesorima i mikrokontrolerima na osnovu zadate specifikacije; modeluje, projektuje, simulira i implementira jednostavne aplikativne i sistemske programe u simboličkom mašinskom jeziku i programskom jeziku visokog nivoa za zadati mikroračunarski sistem; i testira mikroračunarski sistem na razvojnom sistemu.

Sadržaj:

Struktura mikroračunarskih sistema opšte namene. Struktura i osobine ugrađenih (embedded) mikroračunarskih sistema. Funkcionalne jedinice mikroračunarskih sistema. Projektovanje hardverskih funkcionalnih jedinica. Projektovanje mikroračunarskih sistema zasnovanih na mikroprocesorima i mikrokontrolerima. Primena softverskih alata u projektovanju i simulaciji mikroračunarskih sistema. Struktura programske podrške ugrađenih (embedded) mikroračunarskih sistema. Projektovanje, pisanje i testiranje aplikativnih i sistemskih programa. Primena programskih jezika visokog nivoa i softverskih alata u projektovanju programske podrške mikroračunarskih sistema. Uvod u mikroračunarske sisteme za rad u realnom vremenu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Laboratorijske vežbe; Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
David Russell Introduction to Embedded Systems Using ANSI C and the Arduino Development Environment 2010 Morgan & Claypool Publishers Engleski
M. Abd-El-Barr, H. El-Rewini Fundamentals Of Computer Organization And Architecture 2005 John Wiley & Sons, Inc. Engleski
Muhammad Ali Mazidi, Sarmad Naimi, Sepehr Naimi The AVR Microcontroller and Embedded Systems 2011 Pearson Engleski
P. V. Heuring, F. H. Jordan Computer Systems Design and Architecture 2003 Prentice Hall Engleski
Gérard Blanchet, Bertrand Dupouy Computer Architecture 2013 ISTE Ltd and John Wiley & Sons, Inc. Engleski
Manuel Jiménez, Rogelio Palomera, Isidoro Couvertier Introduction to Embedded Systems 2014 Springer Engleski
M. M. Mano, C. R. Kime, T. Martin Logic and Computer Design Fundamentals 2015 Pearson Engleski
A. S. Tanenbaum, T. Austin Structured Computer Organization 2013 Pearson Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena