Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Vođenje elektroenergetskih mreža u uslovima kvara (17.EES755)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje opštih znanja o upravljanju elektroenergetskim mrežama u uslovima kvara i ispada. Utvrđivanje osnovnih upravljačkih akcija koje se izvršavaju u prenosnim i distributivnim mrežama prilikom postojanja planiranih i neplaniranih električnih ispada. Definisanje osnovnog koncepta optimalne restauracije napajanja potrošača u uslovima vremenskih nepogoda koje uzrokuju značajna oštećenja na elektroenergetskim mrežama. Uvođenje ideje unapređenja elektroenergetskih mreža na bazi standardnih proračuna analitičke pouzdanosti.

Ishod:

Saznanje o fizici elektroenergetskih mreža prilikom postojanja kvarova i električnih ispada. Poznavanje klasifikacije električnih ispada, njihovih uzroka i posledica, upravljačkih akcija i procesa prilikom njihovih postojanja, u normalnim vremenskim uslovima i u uslovima vremenskih nepogoda. Osposobljenost studenata da modeluju i rešavaju jednostavne zadatke iz domena upravljanja planiranim i neplaniranim električnim ispadima u prenosnim i distributivnim mrežama, kao i domena unapređenja elektroenergetskih mreža na bazi pokazatelja pouzdanosti.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi u upravljanju ispadima. Klasifikacija električnih kvarova i ispada: 1) Planirani, 2) Neplanirani, 3) Kvarovi koji ne rezultuju ispadom. Upravljanje planiranim ispadima. Upravljanje kvarovima i neplaniranim ispadima. Osnove upravljanja elektroenergetskim mrežama u uslovima vremenskih nepogoda. Analiza pouzdanosti. Informacioni sistemi za upravljanje kvarovima i ispadima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; auditorne vežbe; konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Nimrihter, M. D. Elektrodistributivni sistemi 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
A. Chowdhury, D. Koval Power distribution system reliability: practical methods and applications 2011 John Wiley & Sons Engleski
J. A. Momoh Electric power distribution, automation, protection, and control 2007 CRC press Engleski
S. Borlase Smart Grids: Infrastructure, Technology and Solutions 2012 CRC Press Engleski
L. Grigsby Electric power generation, transmission, and distribution 2016 CRC press Engleski
J. Northcote-Green, R. G. Wilson Control and automation of electrical power distribution systems 2006 CRC Press Engleski
M. Vadari, S Vadari Electric System Operations: Evolving to the Modern Grid 2013 Artech House Engleski
Nimrihter, M., Đapić, P. Proračuni u distributivnim električnim sistemima 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena