Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza i upravljanje distributivnih mreža (17.EE415A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektroenergetika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Proučiti osnovne principe i metode eksploatacije, upravljanja i regulacije distributivnih mreža (DM), savremene alate za rešavanje pojedinih praktičnih problema i uticaj deregulisanog tržišta električne energije na upravljanje DM.

Ishod:

Upoznavanje sa osnovnim modelom za pojedine probleme analize i upravljanja DM. Poznavanje analitičkih postupaka i programskih alata za rešavanje problema analize i upravljanja DM. Osposobljenost studenata da modeluju i rešavaju navedene probleme u realnim DM.

Sadržaj:

Osnovi problemi analize i upravljanja DM. Sistemi upravljanja DM – DMS (opis, struktura, analitičke energetske funkcije i drugo), sistemi automatskog upravljanja, vrste opreme u centrima upravljanja. Proračuni u DM: tokova snaga i estimacije stanja DM, proračun režima s kvarovima (kratkim spojevima i prekidima provodnika), analiza gubitaka i pouzdanosti u DM. Upravljanje: regulacija napona i reaktivnih snaga, metode regulacije napona, regulacija napona transformatora s regulacijom pod opterećenjem i u beznaponskom stanju.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Auditorne vežbe; Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
D. Popović, D. Bekut i V. Dabić Specijalizovani DMS algoritmi 2011 DMS Group, Novi Sad. Srpski jezik
Strezoski, V. Sistem regulacije napona distributivnih mreža 1997 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena