Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi paralelnog programiranja i softverski alati (17.E23A2N)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Računarska tehnika i računarske komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osposobljavanje studenata za paralelno programiranje procesora sa više jezgara i za projektovanje sistemskih programskih alata (asembler, povezivač, kompajler...).

Ishod:

Osposobljenost za paralelno programiranje procesora sa više jezgara primenom šablona, modela i alata za paralelno programiranje i projektovanje sistemskih programskih alata uključujući asembler, makroasembler, kompajler i sl.

Sadržaj:

Uvod. Deo 1: Paralelno Programiranje (Analiza programa, Šabloni projektovanja praralelnih programa, Modeli paralelnog programiranja, Alati paralelnog programiranja). Deo 2: Projektovanje sistemskih programskih alata (Asembler, Makroasembler, Formalni sistemi, Kompajler, Punjač programa, Integrisano razvojno okruženje, Visoko optimizujući kompajler, Povezivač, Kompaktor, Simulator, Komponenta za kontrolisano izvršenje programa).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe. Konsultacije. Studenti u toku semestra izrađuju laboratorijske vežbe.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovačević, V., Popović, M. Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena