Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Elektronika (17.E222A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 8
Cilj:

Gradivo predmeta je podeljeno na dve celine. U prvom delu kursa, cilj je osposobljavanje studenata, koji nemaju prethodno predznanje iz elektronike, da razumeju pojave u poluprovodničkim materijalima, osnovne principe rada poluprovodničkih komponenata i kako se od tih komponenata projektuju i realizuju osnovna pojačavačka i digitalna elektronska kola koja predstavljaju hardverske osnove savremenih računarskih sistema. U drugom delu kursa studenti se upoznaju sa osnovnim elementima arhitekture mikrokontrolera, pri čemu se uporedo izučavaju načini sprezanja mikrokontrolera sa različitim periferijskim jedinicama i pisanje programske podrške za upravljanje tim jedinicama (eng. firmware).

Ishod:

Student koji uspešno savlada gradivo i obaveze predviđene ovim predmetom biće u stanju da: - razume osnovne principe rada poluprovodnika i poluprovodničkih komponenata, - pokaže da razume osnonve principe rada pojačavačkih kola i kola za uobičavanje signala, - pokaže da razume princip rada i parametre digitalnih elektronskih kola, - poveže mikrokontroler sa periferijskim uređajima u okviru jednostavnog embeded sistema - napiše programsku podršku za dati embeded sistem

Sadržaj:

Pojave u poluprovodnicima i poluprovodnočke komponente: dioda, bipolarni tranzistor, MOSFET, osnovne karakteristike i način rada. Način korišćenja osnovnih elektronskih komponenata. Osnovi tehnologije izrade integrisanih kola. Osnovi pojačavačkih kola i kla sa operacionim pojačavačima. Osnovne karakteristike digitalnih signala i osnove realizacije logičnih kola. Arhitektura, skup instrukcija i organizacija memorije tipičnog mikrokontrolera. Ulazno-izlazni portovi i način povezivanja periferija na njih. Sistem prekida i tajmeri. Serijska komunikacija.

Metodologija izvođenja nastave:

Teorijski osnove prenose se studentima na predavanjima koja održava predmetni nastavnik. Auditorne vežbe koriste se za ilustraciju gradiva sa predavanj. U okviru laboratorijskih vežbi koriste se posebno pripremljene makete na kojima studenti praktično primenjuju metode projektovanja i merenja koje su slušali na predavanjima i auditornim vežbama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Tešić, S., Vasiljević D. Osnovi elektronike 1995 Grosknjiga, Beograd Srpski jezik
Sedra, A. S., Kenneth C. Microelectronic Circuits 2004 Oxford University Press, New York Engleski
Manuel Jiménez, Rogelio Palomera, Isidoro Couvertier Introduction to Embedded Systems Using Microcontrollers and the MSP430 2014 Springer Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Završni ispit - II deo Ne Da 25.00
Složeni oblici vežbi Da Da 50.00
Završni ispit - I deo Ne Da 25.00
Izvođači nastave:
Računarske vežbe
Predavanja
Predavanja