Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz upravljanja zalihama (17.DSSL2)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Logistika i intermodalni transport
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o značaju zaliha u preduzeću kao i o potrebi planiranja i upravljanja zalihama u preduzeću i u lancu snabdevanja.

Ishod:

Po završetku kursa student će biti sposoban da: definiše i kvantifikuje ciljeve upravljanja zalihama; prepozna i definiše parametre politike popunjavanja zaliha; kvantifikuje relevantne performanse zaliha; vrednuje uticaj zaliha na performanse logističkih troškova i logističke usluge; pravilno pristupi ispitivanju alternativnih modela upravljanja zalihama.

Sadržaj:

Značaj i vrste zaliha. Relevantni troškovi zaliha. Raspoloživost proizvoda. Ekonomična količina nabavke. Neodređenost potražnje proizvoda i sigurnosne zalihe. Sistemi upravljanja zalihama sa periodičnim popunjavanjem. Inicijative i programi zajedničkog upravljanja zalihama u lancu snabdevanja: zajedničko planiranje, predviđanje i popunjavanje (CPFR), upravljanje zalihama od strane dobavljača (VMI), program kontinualnog popunjavanja (CRP), efikasan odgovor potrošaču (ECR).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije, predmetni projekat. Provera znanja: usmeni deo ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ballou, R. Business Logistics Management 1985 Prentice Hall, New Jersey Engleski
Nikoličić, S. Logistika lanaca snabdevanja i informacione tehnologije 2012 Zadužbina Andrejević, Beograd Srpski jezik
David Bloomberg, D., LeMay S., Hanna J. Logistics 2002 Pearson Education Inc Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena