Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Prostorno planiranje i razvoj transportnih mreža (17.DSSK4)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Planiranje, regulisanje i bezbednost saobraćaja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Izučavanje uzajamne povezanosti saobraćajne politike i politike korišćenja zemljišta, modela prostornog planiranja, indikatora saobraćajne potražnje, primene mera politike korišćenja zemljišta u modelima ciljane (dirigovane) vidovne raspodele, metodama optimizacije transportnih mreža i upravljanju saobraćajnom potražnjom.

Ishod:

Primena stečenih znanja u analizi, planiranju i modelovanju transportnih mreža u urbanim sredinama, planiranju i promovisanju sistema javnog masovnog transporta putnika i ostalih vidova prevoza prihvatljivih za životnu sredinu. Primena stečenih znanja u drugim oblastima koje se bave problematikom izgradnje saobraćajne infrastrukture i povećanjem pristupačnosti svih urbanih sadržaja.

Sadržaj:

Koncept sveobuhvatnog planiranja saobraćaja i korišćenja zemljišta. Parametri korišćenja zemljišta kao indikatori saobraćajne potražnje. Informaciona osnova. Koncept razvoja transportnih mreža prevoza Evropske unije (dokumentacija, planovi). Strategija razvoja transportnih mreža u urbanim naseljima. Koncept održivih urbanih transportnih sistema. Univerzalni dizajn. Metode analize i prognoze saobraćaja, modeliranje. Metode i kriterijumi za izbor modela.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije, timski rad, prezentacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
White, P. Public transport: ITS planing, menagement and operation 2002 Spon Press, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena