Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Stanje i trendovi razvoja u tehnologiji obrade rezanjem (17.DP055)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih znanja iz oblasti tehnologije obrade rezanjem. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu ove tehnologije. Postizanje sposobnosti samostalnog vrednovanja savremnih rezultata i dostignuća u ovoj oblasti, u cilju unapređenja i stvaranja novih modela istraživanja.

Ishod:

Temeljno poznavanje procesa obrade skidanjem materijala. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskh problema, primenom najsavremenih naučnih metoda, u oblasti tehnologije obrade rezanjem. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem daljeg razvoja i primene u praksi, procesa obrade rezanjem.

Sadržaj:

Aktuelna istraživanja u oblasti klasičnih i inovacionih postupaka obrade rezanjem: procesi nastajanja strugotine, otpori rezanja, toplotne pojave pri obradi rezanjem, hrapavost i stanje obrađene površine, habanje alata, obradljivost materijala. Stanje i trend razvoja u oblasti novih procesa obrade i novih performansi procesa: visokoproduktivne obrade, obrade tvrdih materijala, suva obrada. Obrada novih materijala, nove konstrukcije alata i mašina, primena novih alatnih materijala i sredstava za hlađenje i podmazivanje. Ekološki aspekti procesa obrade rezanjem. Nastave na predmetu se odvija kroz studijski istrazivački rad koji obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, statističku obradu podataka, modeliranje i simuliranje procesa obrade.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovač, P. Modeliranje procesa obrade: faktorni planovi eksperimenta 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kalpakijan S., Schmid S. MANUFACTURING ENGINEERING AND TECHNOLOGY 2009 Prentica Hall Engleski
Gostimirović, M., Milikić, D., Sekulić, M. Osnove tehnologije obrade skidanjem materijala 2015 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Klocke F. Manufacturing Processes 2 2009 Springer-Verlag Berlin Heidelberg Engleski
Milikić, D., Gostimirović, M., Sekulić, M. Osnove tehnologije obrade rezanjem 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Gostimirović M., Milikić D. Upravljanje toplotnim pojavama pri obradi brušenjem 2002 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Grzesik W. ADVANCED MACHINING PROCESSES OF METALLIC MATERIALS-Theory, Modelling, and Applications 2017 Elsevier B.V. Engleski
Kovač, P. Teorija obradnih procesa 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Davim J. P. Machining-Fundamentals and Recent Advances 2008 Springer-Verlag London Limited Engleski
Stephenson D. A., Agapiou J. S. Metal Cutting Theory and Practice 2016 Taylor & Francis Group Srpski jezik