Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i optimizacija procesa obrade skidanjem materijala (17.DP045)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih znanja iz oblasti modelovanja i optimizacije procesa obrade skidanjem materijala. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština i njihova primena u industriji. Postizanje sposobnosti samostalnog vrednovanja savremenih rezultata i dostignuća u ovoj oblasti, u cilju unapređenja i stvaranja novih prediktivnih modela i optimizacionih tehnika.

Ishod:

Temeljno poznavanje modelovanja i optimizacije procesa obrade skidanjem materijala. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskh problema, primenom najsavremenih naučnih metoda, u oblasti modelovanja i optimizacije. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem daljeg razvoja i primene u praksi, relevantnih tehnika za modelovanje i optimizaciju obradnih procesa.

Sadržaj:

Svrha i značaj modelovanja i optimizacije procesa obrade skidanjem materijala. Kritička procena relevantnih tehnika za modelovanje i njihova primena i/ili ograničenja za predikciju složenih procesa obrade za industriju. Dvofazni pristup modelovanju osnovnih izlaznih performansi procesa obrade skidanjem amterijala. Analitičke, empirijske, numeričke i hibridne metode modelovanja. Metode modelovanja na bazi veštačke inteligencije i prirodom inspirisane metode. Mogućnosti i ograničenja različitih prilaza modelovanju. Trenutno dostignuti stepen razvoja u modelovanju procesa obrade skidanjem materijala. Tradicionalni optimizacioni algoritmi (konvencionalne metode). Netradicionalni optimizacioni algoritmi (nekonvencionalne metode). Mogućnosti i ograničenja različitih prilaza optimizaciji. Trenutno dostignuti stepen razvoja u optimizaciji procesa obrade skidanjem materijala. Praktični primeri modelovanja i optimizacije procesa obrade skidanjem materijala.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Arrazola P.J., Özel T., Umbrello D., Davies M., Jawahir I.S. Recent advances in modelling of metal machining processes 2013 CIRP Annals - Manufacturing Technology 62 Engleski
Kapurin, J.N. Mathematical modelling 1988 John Wiley & Sons, New York Engleski
Armarego E. J. A., Jawahir I. S., Ostafiev V. A., Venuvinod P. K. Modeling of Machining Operations 1996 CIRP Working Group Paper, STC-C Paris, France Engleski
Rao R. V. Advanced Modeling and Optimization Manufacturing Processes 2011 Springer-Verlag London Limited Engleski
Miller, R.K., Walker, T.C. Artificial Intelligence Applications in Manufacturing 1988 SEAI Technical Publications, THE Failmont Press, Madison Engleski
Grzesik W. Advanced Machining Processes of Metallic Materials-Theory, Modelling and Applications 2008 Elsevier Science Ltd Engleski
Cus F. Modeling and optimization of metal cutting 2005 Faculty of Mechanical Engineering, Maribor Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena