Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnologičnost proizvoda i optimizacija u proizvodnji (17.DP043)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u dizajnu tehnologičnih proizvoda (DfX/DfMA) i optimizaciji u proizvodnji. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i stručnih veština u domenu dizajna proizvoda pogodnih za proizvodnju i drugih aspekata izvrsnosti, kao i različitih aspekata optimizacije u fazama projektovanja i proizvodnje prozvoda. Osposobljavanje studenata za primenu informacionih tehnologija u aktivnostima projektovanja i optimizacije proizvoda i procesa proizvodnje.

Ishod:

U zavisnosti od izabrane oblasti, po uspešnom završetku ovog kursa student je u stanju da: Definiše objekte i ciljeve optimizacije, opiše i uporedi metode optimizacije; Opiše i objasni aspekte projektovanja proizvoda za izvrsnost DfX; Definiše i primeni osnovne DfMA metode u razvoju tehnologičnih proizvoda; Analizira i oceni tehnologičnost proizvoda i izvrši unapređenje njegove konstrukcije i tehnologije proizvodnje; Projektuje racionalne varijante tehnoloških procesa izrade proizvoda, odredi i testira optimalnu varijantu na bazi kvaliteta, tačnosti, vremena, troškova i drugih funkcija cilja; Vrednuje, oceni i izabere optimalne proizvode, resurse i tehnološke procese proizvodnje primenom metoda VKO; Modelira i simulira tehnološke procese, izvrši optimalno raspoređivanje resursa i oblikovanje proizvodnih pogona; Izvrši optimizaciju zadataka u okviru planiranja i upravljanja proizvodnjom; Kreira optimalne poslovne planove.

Sadržaj:

Uvod u nastavni predmet. Konkurentan razvoj proizvoda i upravljanje životnim ciklusom proizvoda (PLM). Tehnologičnost proizvoda. Projektovanje za izvrsnost–DfX (DfM, DfA, DfC, DfR, DfQ, DfD, DfE...). Osnovni zadaci i aktivnosti projektovanja za proizvodnju-DfMA. Analiza tehnologičnosti konstrukcije proizvoda. Kvalitativna i kvantitativna tehnologičnost. Standardizacija, unifikacija, tipizacija, specijalizacija i modularnost. Konceptualni dizajn tehnoloških procesa. Izbor materijala i tehnologija proizvodnje. Procena i proračun troškova i vremena proizvodnje. Najznačajnije DfMA metode i razvijena softverska rešenja (CAx i Web bazirani softveri). Napredne analitičke i eksperimentalne metode optimizacije. Optimizacije konstrukcije proizvoda. Tehnološki i proizvodni procesi kao objekti optimizacije. Vreme, troškovi, tačnost i kvalitet prozivoda i proizvodnje. Višekriterijumsko vrednovanje i optimizacija proizvoda i procesa proizvodnje. Primena metoda veštačke inteligencije i metaheuristike u optimizaciji. Planiranje, proračun i optimizacija tokova materijala i proizvodnih resursa. Optimizacija izbora i raspoređivanja proizvodnih resursa. Modeliranje i simulacija tehnoloških i proizvodnih procesa u funkciji optimizacije proizvodnje – softverska podrška. Poslovno planiranje – izrada optimalnih biznis planova.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijsko istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva i karakteristični primeri iz nauke i prakse uz primenu savremene opreme i informacionih tehnologija. Kroz predavanja studenti stiču savremena naučno-stručna saznanja, ovladavaju naučnim metodama i postupcima za samostalan studijsko istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijsko istraživački rad se odnosi na sve oblike nastave koji su u funkciji osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Law, A. Simulation modeling and analysis 2015 McGraw-Hill Education, New York Engleski
Boothroyd, G., et.al. Product Design for Manufacture and Assembly 2011 Taylor& Francis, USA Engleski
Todić, V., Penezić, N., Lukić, D., Milošević, M. Tehnološka logistika i preduzetništvo 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Swift, K.G., Booker, J.D. Process Selection: From Design to Manufacture 2003 Butterworth-Heinmann Engleski
Todić, V., Stanić, J. Osnove optimizacije tehnoloških procesa izrade i konstrukcije proizvoda 2002 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Bralla, J. Design for Manufacturability Handbook 2004 McGraw-Hill Companies, USA Engleski
Sakawa, M. Genetic algorithms and fuzzy multiobjective optimization 2002 Kluwer Academic Publishers, Boston Engleski
Lukić, D., Milošević, M., Todić, V. Projektovanje za proizvodnju – DfM (u pripremi) 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena