Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Računarom podržano projektovanje reznih alata (17.DP036)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u projektovanju reznih alata. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu automatizovanog projektovanja reznih alata. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u procesu računarom podržanog projektovanja reznih alata.

Ishod:

Temeljno poznavanje problematike projektovanja reznih alata. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti automatizovanog projektovanja reznih alata. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih postupaka i prilaza u oblasti računarom podržanog projektovanja reznih alata. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja problema u oblasti izbora i projektovanja reznih alata.

Sadržaj:

Interdisciplinarni karakter projektovanja reznih alata. Sistemski pristup u projektovanju reznih alata. Koncipiranje i formiranje konstrukcije reznog alata. Savremeni materijali za izradu elemenata reznih alata. Racionalna izrada, eksploatacija i održavanje reznih alata. Metode projektovanja reznih alata. Matematičko formulisanje i numeričke simulacije pri projektovanju reznih alata. Pokazatelji i metode ocene kvaliteta konstrukcija reznih alata. Unifikacija reznih alata. Standardizacija reznih alata. Ekonomski proračun konstrukcija reznog alata. Optimizacija konstrukcija reznih alata. Baze podataka reznih alata. Automatizacija projektovanja reznih alata. Primena veštačke inteligencije u razvoju sistema za projektovanje reznih alata. Pravci usavršavanja konstrukcija reznih alata.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vukelić, Đ., Tadić, B. Rezni alati 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Sarcar, M.M.; Rao, K. M.; Narayan, K. L. Computer Aided Design and Manufacturing 2008 PHI Learning Engleski
Smith, T. G. Cutting Tool Technology 2008 Springer Engleski
Groover, M.P. Automation Production Systems and Computer Integrated Manufacturing 2001 Prentice Hall, New York Engleski
Groover, P. M. Fundamentals of Modern Manufacturing: Materials, Processes, and Systems 2010 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena