Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz preciznog inženjerstva (17.DP033)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim prilazima u preciznom inženjerstvu. Razvoj naučnih sposobnosti, akademskih i praktičnih veština u domenu metodoloških i praktičnih aspekata primene preciznog inženjerstva. Postizanje sposobnosti za upotrebu informaciono-komunikacionih tehnologija u području preciznog inženjerstva.

Ishod:

Temeljno poznavanje preciznog inženjerstva. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti preciznog inženjerstva. Ovladavanje kreativnim sposobnostima sa ciljem razvoja novih postupaka i tehnologija u oblasti preciznog inženjerstva. Razvoj kreativnog i nezavisnog rasuđivanja problema u oblasti preciznog inženjerstva. Razumevanje značaja preciznog inženjerstva u savremenoj mašinskoj proizvodnji.

Sadržaj:

Pojam, uloga i značaj preciznog inženjerstva. Principi preciznog inženjerstva. Standardi u oblasti preciznog inženjerstva. Međunarodne asocijacije u oblasti preciznog inženjerstva. Oblasti primene preciznog inženjerstva. Precizna proizvodnja. Tehnologije u preciznom inženjerstvu. Uređaji i oprema u preciznom inženjerstvu. Metrološki aspekti preciznog inženjerstva. Mikro elektro-mašinski sistemi. Nano elektro-mašinski sistemi. Automatizacija u preciznom inženjerstvu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Dornfeld, D., Lee, D.E. Precision Manufacturing 2008 Springer, New York Engleski
Gadzala, J.L. Dimensional Control in Precision Manufacturing 2012 Literary Licensing Engleski
Venkatesh, V.C.; Izman, S. Precision Engineering 2008 McGraw Hill Professional Engleski
Murty, R.L. Precision Engineering in Manufacturing 2015 New Age International, New Delhi Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena