Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primena veštačke inteligencije u obradi skidanjem materijala (17.DP009)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za procese obrade skidanjem materijala
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Procesi obrade skidanjem materijala
ESPB 10

Razvoj novih znanja u oblasti veštačke inteligencije. Sticanje naučnih sposobnosti i akademskih veština u domenu primene veštačke inteligencije u obradi skidanjem materijala. Postizanje sposobnosti za upotrebu različitih metoda veštačke inteligencije u procesima identifikacije, modelovanja i predviđanja parametara pri izabranoj obradi skidanjem materijala.

Sistematično poznavanje metoda veštačke inteligencije. Osposobljenost za samostalno rešavanje praktičnih i teoretskih problema uz upotrebu naučnih metoda i postupaka u oblasti primene tehnika veštačke inteligencije. Primena naprednih i specijalnih tehnika veštačke inteligencije potrebnih za rešavanje ključnih problema u domenu tehnologija obrade skidanjem materijala. Ovladavanje kritičkim sposobnostima sa ciljem zaključivanja, kao i predstavljanja rezultata istraživanja u skaldu sa aktuelnim naučnim standardima.

Stanje i pravci aktuelnih istraživanja u oblasti konvencionalnih i nekonvencionalnih postupaka obrade skidanjem materijala primenom veštačke inteligencije. Mogućnosti, opravdanost i inovacija razvoja obradnih procesa primenom veštačke inteligencije. Pravci razvoja i struktura rešenja proizvodnih problema na bazi veštačke inteligencije. Konkretna naučna realizacija problema obradnih procesa i sistema primenom neuronske mreže, ekspertnih sistema, fazi logike i evolutivnih algoritma. Nastava na predmetu se odvija kroz studijski istrazivački rad koji obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje eksperimenata, statističku obradu podataka, modeliranje i simuliranje procesa obrade.

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Miljković Z. Sistemi veštačkih neuronskih mreža u proizvodnim tehnologijama 2003 Mašinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Stuart S., Norvig P. Artifical intelligence 2008 Prentice Hall Engleski
Kukolj, D. Sistemi zasnovani na računarskoj inteligenciji 2007 Fakultet tehničkoh nauka, Novi Sad Srpski jezik
Stuart S., Norvig P. Veštačka inteligencija: savremeni prilaz 2011 RAF i CET, Beograd Srpski jezik
Gostimirović, M. Baza podataka obradnih procesa 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad