×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Примена вештачке интелигенције у обради скидањем материјала (17.DP009)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за производно машинство, Катедра за процесе обраде скидањем материјала

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Процеси обраде скидањем материјала
ЕСПБ 10

Развој нових знања у области вештачке интелигенције. Стицање научних способности и академских вештина у домену примене вештачке интелигенције у обради скидањем материјала. Постизање способности за употребу различитих метода вештачке интелигенције у процесима идентификације, моделовања и предвиђања параметара при изабраној обради скидањем материјала.

Систематично познавање метода вештачке интелигенције. Оспособљеност за самостално решавање практичних и теоретских проблема уз употребу научних метода и поступака у области примене техника вештачке интелигенције. Примена напредних и специјалних техника вештачке интелигенције потребних за решавање кључних проблема у домену технологија обраде скидањем материјала. Овладавање критичким способностима са циљем закључивања, као и представљања резултата истраживања у скалду са актуелним научним стандардима.

Стање и правци актуелних истраживања у области конвенционалних и неконвенционалних поступака обраде скидањем материјала применом вештачке интелигенције. Могућности, оправданост и иновација развоја обрадних процеса применом вештачке интелигенције. Правци развоја и структура решења производних проблема на бази вештачке интелигенције. Конкретна научна реализација проблема обрадних процеса и система применом неуронске мреже, експертних система, фази логике и еволутивних алгоритма. Настава на предмету се одвија кроз студијски истразивачки рад који обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење експеримената, статистичку обраду података, моделирање и симулирање процеса обраде.

Предавања, студијски истраживачки рад и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива уз употребу савремене опреме и информационо-комуникационих технологија. Кроз предавања студент стиче и овладава савременим научним сазнањима, научним методама и поступцима који га оспособљавају за самосталан студијски истраживачки рад. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Студијски истраживачки рад обухвата све облике наставе који су у функцији непосредног оспособљавања студента за истраживање, писање научних радова и израду докторске дисертације. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење нумеричких симулација и експерименатлних истраживања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Stuart S., Norvig P. Artifical intelligence 2008 Prentice Hall Енглески
Кукољ, Д. Системи засновани на рачунарској интелигенцији 2007 Факултет техничкох наука, Нови Сад Српски језик
Миљковић З. Системи вештачких неуронских мрежа у производним технологијама 2003 Машински факултет, Београд Српски језик
Stuart S., Norvig P. Вештачка интелигенција: савремени прилаз 2011 RAF i CET, Београд Српски језик
Гостимировић, М. База података обрадних процеса 2013 Факултет техничких наука, Нови Сад Српски језик
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00

Предавања

Предавања

Студијски истраживачки рад

Студијски истраживачки рад