Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Modelovanje i topološka analiza oblika (17.DOM64)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Osposobljavanje studenata na apstraktno mišljenje i sticanje znanja iz modelovanja geometrijskih oblika i njihove topološke analize. Modelovanje podrazumeva sirok spektar struktura podataka dizajniranih za kodiranje geometrijskih oblika. Topoloska analiza podrazumeva uglavnom perzistentnu homologiju.

Ishod:

Stečena znanja se koriste u stručnim predmetima i praksi. Prave se i rešavaju matematički modeli iz stručnih predmeta koristeći pređeno gradivo iz modelovanja i topološke analize oblika.

Sadržaj:

Simplicijalni, kubni, ćelijski kompleksi. Strukture podataka za komplekse. Navigacija i operacije na kompleksima i odgovarajućim strukturama podataka. Ojlerova karakteristika, Beti brojevi, grupe homologije i kohomologije, generatori tih grupa, perzistencija.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Mentorski rad. Predavanja se izvode kombinovano. Izlaganje teoretskog dela propraćeno je odgovarajućim primerima koji doprinose razjašnjenju teoretskog dela gradiva. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
H. Edelsbrunner, J. Harer Computational Topology, an introduction 2010 American Mathematical Society Engleski
razni Odabrani stručni materijal (naucni radovi, beleške s predavanja i slicno) sve Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena