×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Механика у био-медицинским оквирима (17.DM801)

Матичне организационе јединице предмета: Катедра за машинске елементе, теорију машина и механизама и пољопривредно машинство

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област
  • Механика деформабилног тела
  • Механика
ЕСПБ 10

Разумевање развоја, проширења и примене Механике у оквирима биомедицинских система са циљем разумевања физиолошких и патофизиолошких стања и промена од једних ка другим, а са циљем побољшања дијагноза и третмана код повреда и болести.

Анализа проблема који укључују силе, кретање и деформације под дејством сила у контексту слабо дефинисаних, а по форми и функцији веома сложених система, са циљем развоја модела који ће дијагнозе и третмане болести учинити више индивидуалним и зависним од атрибута стања конкретног испитаника.

Стања, атрибути стања, промене стања и једначине које везују промене стања у био-медицинским системима. Спољашње силе и кретање људског тела у простору. Унутрашње силе у људском телу. Реолошка својства структура скелетног, мишићног и нервног система. Реолошка својства нормалног, болесног и ткива које се користи за ресторације. Реолошка својства крви и њена улога у транспорту масе и топлоте. Закони кретања, биланси масе и енергије. Метаболизам: енергија, топлота, рад и снага људског тела. Компартменска анализа и регулација. Фармакокинетика. Нумеричко решавање ПДЈ. Биомеханика зглобова. Употреба протеза. Нервни систем као покретач кретања. Биомеханички модели и анализа болести кардиоваскуларног система. Вештачки органи.

Предавања, студијски истраживачки рад и консултације. На предавањима се излаже теоретски део градива уз употребу савремене опреме и информационо-комуникационих технологија. Кроз предавања студент стиче и овладава савременим научним сазнањима, научним методама и поступцима који га оспособљавају за самосталан студијски истраживачки рад. Поред предавања редовно се одржавају и консултације. Студијски истраживачки рад обухвата све облике наставе који су у функцији непосредног оспособљавања студента за истраживање, писање научних радова и израду докторске дисертације. Студијски истраживачки рад обухвата активно праћење примарних научних извора, организацију и извођење нумеричких симулација и експерименатлних истраживања.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Irving Herman Physics of human body 2007 Springer Енглески
K. R. Sharma Transport Phenomena in Biomedical Engineering - Artificial Organ Design and Development and Tissue Engineering 2010 McGrawHill Енглески
J. D. Humphrey Cardiovascular solid mechanics, cells tissues, and organs 1999 Springer, New York Енглески
Aydin Tӧzeren Human body dynamics 2000 Springer Енглески
N. Ayache (ed.) Computational models for the human body 2001 Elsevier, Amsterdam Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
50.00
Предметна активност
Предметни пројекат
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
50.00

Предавања

Предавања

Студијски истраживачки рад

Студијски истраживачки рад