Univerzitet u Novom Sadu

Predmet: Mehanika u bio-medicinskim okvirima (17.DM801)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast
  • Mehanika deformabilnog tela
  • Mehanika
ESPB 10

Razumevanje razvoja, proširenja i primene Mehanike u okvirima biomedicinskih sistema sa ciljem razumevanja fizioloških i patofizioloških stanja i promena od jednih ka drugim, a sa ciljem poboljšanja dijagnoza i tretmana kod povreda i bolesti.

Analiza problema koji uključuju sile, kretanje i deformacije pod dejstvom sila u kontekstu slabo definisanih, a po formi i funkciji veoma složenih sistema, sa ciljem razvoja modela koji će dijagnoze i tretmane bolesti učiniti više individualnim i zavisnim od atributa stanja konkretnog ispitanika.

Stanja, atributi stanja, promene stanja i jednačine koje vezuju promene stanja u bio-medicinskim sistemima. Spoljašnje sile i kretanje ljudskog tela u prostoru. Unutrašnje sile u ljudskom telu. Reološka svojstva struktura skeletnog, mišićnog i nervnog sistema. Reološka svojstva normalnog, bolesnog i tkiva koje se koristi za restoracije. Reološka svojstva krvi i njena uloga u transportu mase i toplote. Zakoni kretanja, bilansi mase i energije. Metabolizam: energija, toplota, rad i snaga ljudskog tela. Kompartmenska analiza i regulacija. Farmakokinetika. Numeričko rešavanje PDJ. Biomehanika zglobova. Upotreba proteza. Nervni sistem kao pokretač kretanja. Biomehanički modeli i analiza bolesti kardiovaskularnog sistema. Veštački organi.

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
N. Ayache (ed.) Computational models for the human body 2001 Elsevier, Amsterdam Engleski
K. R. Sharma Transport Phenomena in Biomedical Engineering - Artificial Organ Design and Development and Tissue Engineering 2010 McGrawHill Engleski
Irving Herman Physics of human body 2007 Springer Engleski
Aydin Tӧzeren Human body dynamics 2000 Springer Engleski
J. D. Humphrey Cardiovascular solid mechanics, cells tissues, and organs 1999 Springer, New York Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predmetna aktivnost
Predmetni projekat
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
50.00
Predavanja
Predavanja
Studijski istraživački rad
Studijski istraživački rad