Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo
O katedri
Osnovna delatnost Katedre za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo je održavanje nastave na osnovnim, master i doktorskim akademskim studijama, iz predmeta koji pripadaju užoj naučnoj oblasti Mašinski elementi, mašinski elementi i inženjerske grafičke komunikacije..
Katedra pruža studentima znanja iz oblasti: tehničkog crtanja i osnova inženjerske grafike; mašinskih elemenata i principa konstruisanja; teorije mašina i mehanizama; prenosa snage i kretanja; projektovanja i konstruisanja mehanizama i mašina, projektovanja i konstruisanja poljoprivrednih mašina i uređaja.
Kroz predmete Katedre, studenti, osim sticanja teorijskih znanja, razvijaju sposobnosti da, samostalno ili u okviru timskog rada, rešavaju inženjerske probleme iz projektovanja, konstruisanja, računarskih simulacija i razvoja mašinskih elemenata, mehanizama i sistema za prenos snage i kretanja u svim oblastima mašinske tehnike.
Članovi Katedre su uključeni u mnoge naučno-istraživačke projekte (domaće, regionalne, evropske i svetske), projekte stučnih ekspertiza, kao i projekte razvoja nastave i međuuniverzitetske saradnje i razmene. Posebna pažnja se pridaje projektima u čiju realizaciju se uključuju studenti. Ovakvim vidom projekata podstiče se angažovanje studenata, ne samo u nastavi, već i u praksi, odnosno, podstiče se suočavanje sa realnim problemima koji ih čekaju nakon završenih studija. Znanje stečeno na nastavi, tokom studija, uz dobru koordinaciju kroz ovaj projekat, omogućava studentima da praktično iskoriste svoje znanje i steknu nove veštine.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo, u svom izvornom obliku, pripada grupi najstarijih katedri Fakulteta tehničkih nauka. U ovom formatu nastala je školske 1998-99. godine nakon organizacionih promena na Fakultetu. Katedra pokriva širok spektar predmeta na svim nivoima studija.
Tehničko crtanje, iako je bazična disciplina, igra važnu ulogu u mnogim delatnostima jer je u stanju da vizuelno prenese komplikovane koncepte, dizajn i procedure sa preciznošću i jasnoćom. Tehničko crtanje, kao moćno sredstvo vizuelne komunikacije, pruža niz prednosti koje doprinose uspehu i efektivnosti projekata, bilo da se radi o inženjerstvu, medicini, arhitekturi, proizvodnji ili obrazovanju - pojednostavljivanje složenosti, poboljšanje vizuelne komunikacije, omogućavanje višejezične komunikacije, promovisanje bezbednosti i obuke, podsticanje kreativnosti i inovacija itd.
Izučavanje mašinskih elemenata i mehanizama predstavlja suštinsku granu inženjerstva koja se fokusira na kreiranje novih i inovativnih mašina i mašinskih sistema. Ova disciplina primenjuje principe fizike, mehanike, nauke o materijalima i matematike za osmišljavanje, analizu, projektovanje i proizvodnju mehaničkih sistema. U ovom svetu koji se stalno razvija, posedovanje dobro zaokruženog razumevanja dizajna mašina je od suštinskog značaja za svakog inženjera koji želi da inovira i donese rešenja koja mogu pomoći u prevazilaženju izazova u različitim sektorima privrede i nauke ostavljajući pritom svoj doprinos u koji odiše jasnoćom i originalnošću.