Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz prenosa snage i kretanje (17.DM409)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo, Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašinski elementi, mehanizmi i inženjerske grafičke komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje viših znanja iz oblasti prenosa snage i kretanja.

Ishod:

Pripremljenost za razvoj, istraživanja, samostalni projektantski rad i primenu savremenih metoda u oblasti prenosa snage i kretanja.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Specijalni mehanizmi (Mehanizmi prekidnog kretanja, Mehanizmi sa visokim prenosnim odnosom i sl.), Mehanizmi sa elastičnim članovima, Mehanizmi karakteristični za specifičnu oblast primene (Mehanizmi u poljoprivrednoj tehnici, Mehanizmi u manipulativno-transportnim sistemima, Mehanizmi u medicini, Biološki inspirisani mehanizmi i sl.), Dinamika mašina (Formulacija problema, Analiza opterećenja, Formiranje odgovarajućeg modela mašine, Procedure za rešavanje problema u oblasti dinamike mašina, Optimizacija dinamičkog ponašanja mašine). Studijski istraživački rad: Projekat u okviru kog treba rešiti konkretan problem. Prikupljanje i proučavanje pisane literature, stručnih časopisa i ostalih dostupnih informacija potrebnih za rešavanje projektnog problema. Rad sa softverima potrebnim za rešavanje projektnog problema (MATLAB, CATIA i sl.).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, samostalan studijsko istraživački rad, konsultacije. Predavanja se izvode kombinovano. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zlokolica, M., Čavić, M., Kostić, M. Mehanika mašina 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Erdman, A., Sandor, G. Mechanism design. Vol. 1 : analysis and synthesis 1984 Prentice Hall, New Jersey Engleski
Chironis N. P., Sclater N. Mechanisms and Mechanical Devices Sourcebook 2001 McGraw-Hill Education Engleski
Litvin F., Fuentes A. Gear Geometry and Applied Theory 2004 Cambridge University press Engleski
Čavić, M., Kostić, M., Zlokolica, M. Prenos snage i kretanja 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena