Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz mehanike kontinuuma (17.DM404)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo, Katedra za tehničku mehaniku
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehanika deformabilnog tela
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Analiza, formulacija i rešavanje jednačina koje opisuju kretanje neprekidne sredine za konkretne inženjerske probleme.

Ishod:

Sposobnost rešavanja problema iz oblasti kretanja neprekidne sredine.

Sadržaj:

Kinematika kontinuuma. Teorija napona i deformacija. Prosti materijali. Konstitutivne jednačine. Redukovanje konstitutivne jednačine. Izotropija: čvrsta tela, fluidi, tečni kristali. Fluodi: viskometrijska strujanja i strujanja kroy cevi. Čvrsta tela: prostiranje talasa i stabilnost. Termodinamika kontinuuma. Termodinamika prostih materijala. Varijacioni principi mehanike neprekidnih sredina.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
C. Truesdell and W. Noll The non-linear field theories of mechanics 1965 Springer, Berlin Engleski
J. Jarić Mehanika kontinuuma 1988 Gradjevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Tadmor, E.B. Miller, R.E., Elliott, R.S. Continuum mechanics and thermodynamics: from fundamental concepts to governing equations 2012 Cambridge University Press Engleski
Martinec, Z. Principles of Continuum Mechanics 2019 Springer Engleski
Formiranje ocene: