Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz analitičke mehanike (17.DM401)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za mašinske elemente, teoriju mašina i mehanizama i poljoprivredno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mehanika
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenata sa klasičnim pojmovima analitičke mehanike.

Ishod:

Sposobnost da se problemi iz oblasti kretanja mehaničkih sistema rešavaju metodama analitičke mehanike.

Sadržaj:

Klasifikacija dinamičkih veza. Klasifikacija pomeranja. Lagranževa izohrona varijacija. Generalisana - neizohrona varijacija. Žurdenova, Gausova i varijacija Manzerona-Deleanoa. Lagranž-Dalamberov princip analitičke mehanike. Lagranževe jednačine kretanja sa neodredjenim multiplikatorima. Veza izmedju Lagranž-Dalamberovog principa i varijacionog računa. Hamiltonov varijacioni princip mehanike. Prirodni i nametnuti dvotačkasti granični uslovi. Primeri formulisanja tehničkih problema dinamike pomoću varijacionog principa Hamiltona. Hamiltonove kanonske jednačine analitičke dinamike. Kanonske transformacije. Metode integraljenja kanonskih jednačina. Hamilton-Jakobijeva diferencijalna jednačina. Jakobijeva teorema. Prvi integrali kretanja. Teorema Neter.Ovaj program je zavistan od prethodnog znanja kandidata i može mu se prilagoditi.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, studijski istraživački rad i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva uz upotrebu savremene opreme i informaciono-komunikacionih tehnologija. Kroz predavanja student stiče i ovladava savremenim naučnim saznanjima, naučnim metodama i postupcima koji ga osposobljavaju za samostalan studijski istraživački rad. Pored predavanja redovno se održavaju i konsultacije. Studijski istraživački rad obuhvata sve oblike nastave koji su u funkciji neposrednog osposobljavanja studenta za istraživanje, pisanje naučnih radova i izradu doktorske disertacije. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje primarnih naučnih izvora, organizaciju i izvođenje numeričkih simulacija i eksperimenatlnih istraživanja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cveticanin, L., Djukic, D. Advances in Dynamics 2015 Lap Lambert Academic Publishing Engleski
A. L. Lurije Analitičeskaja mehanika 1961 Gos. izd. FML Moskva Ruski jezik
E.T. Whittaker Analytical dynamics of particles and rigid bodies 1970 Cambridge UP Engleski
Johns, O.D. Analytical Mechanics for Relativity and Quantum Mechanics 2005 Oxford University Press Engleski
G. Hamel Theoretische Mechanik 1949 Springer Berlin Nemački
Formiranje ocene: