Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz katastra nepokretnosti (17.DGI006)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geodezija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti geodezije, geomatike i geoinformatike. Sticanje osnovnih i primenjenih znanja iz oblasti katastra.

Ishod:

Stečena znanja koristi u stručnim predmetima, u formulisanju i u rešavanju inženjerskih problema.

Sadržaj:

Katastarski sistemi, Tapijski sistem. Torensov katastar. Evropski parcelarni katastar. Zemljišna knjiga, Načela Zemljišne knjige i knjižno prava. Zemljišnoknjižno telo. Zemljišnoknjižni uložak. Poduložak. Knjiga položenih ugovora. Knjižni upisi. Zemljišnoknjižni predmeti. Ostale evidencije (katastri). Evidentiranje (katastar) nepokretne imovine. Katastar nepokretnosti. Katastar 2014. Katastar vodova. Upravljanje katastrom i odgovornosti. Tehničke metode. Definicija, omeđavanje i prikaz međa. Uloga geodeta. Organizacioni aspekti katastra. Katastarski informacioni sistem. Standardizacija procedura u katastru. Katastar kao servis e-uprave.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vukotić, Nj., Trifković, M. Deoba parcela i tabli u katastru i komasaciji 2004 Viša geodetska škola, Beograd Srpski jezik
Vukotić, Nj., Zrnić, J. Katastar vodova 2001 Viša građevinsko-geodetska škola u Beogradu, Beograd Srpski jezik
Begović, J., Smiljković, D. Katastar zemljišta i podzemnih vodova 1990 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Gostović, M. Ka novom katastru 1995 Građevinski fakultet, Beograd Srpski jezik
Lukić, V. Katastar nekretnina 1995 Šumarski fakultet, Banja Luka Srpski jezik
Grupa autora Časopisi sa liste Kobson-a i doktorske disertacije iz oblasti 2012 Srpski/engleski jezik
Miladinović, M. Katastar nepokretnosti 2004 Geokarta, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene: