Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz inženjerske geodezije (17.DGI002)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za građevinarstvo i geodeziju
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Geodezija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje naprednih i stručnih znanja koja se odnose na teorije, principe i procese iz oblasti geodezije i geoinformatike, uključujući kritičko razumevanje teorija, ključnih koncepata, metoda i principa. Sticanje naprednih i primenjenih znanja iz oblasti inženjerske geodezije i projektovanja geodetskih radova u inženjerstvu na vrhunskom nivou.

Ishod:

Primenjuje napredne i specijalizovane veštine i tehnike potrebne za rešavanje ključnih problema u istraživanju i za proširivanje i redefinisanje postojećeg znanja ili oblasti rada. Interpretira rezultate u skladu sa međunarodnim naučnih standardima. Razvija nove alate i instrumente u oblasti inženjerske geodezije.

Sadržaj:

• Napredne metode prostornog prikupljanja podataka u inženjerskoj geodeziji. • Tehnologija satelitskog pozicioniranja (GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo). • Inercijalni navigacioni sistemi. Integracija inercijalnih navigacionih sistema i GNSS prijemnika • Primena robotizovanih totalnih stanica i rotacionih laserskih nivelira u prostornom prikupljanju podataka. • Machine control tehnologija u postupcima snimanja za potrebe izgradnje kompleksnih inženjerskih objekata. • Primena različitih senzora u geodetskom osmatranju inženjerskih objekata. • Lasersko skeniranje terena i bespilotne letelice. Mobilno lasersko skeniranje LIDAR sa vazdušnih platformi. • Orto-foto plan, digitalni model površi, digitalni model terena. • Napredne metode obrade i klasifikacije oblaka tačaka. • Izrada 3D modela terena i objekata. Kombinacija produkata inženjerske fotogrametrije i inženjerske geodezije u cilju izrade 3D modela.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Seminarski radovi. Konsultacije. Istraživačko studijski rad.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Uren, J., Price, W. F Surveying for Engineers 1992 MacMillan Press Ltd, London Engleski
Begović Aleksandar Inženjerska geodezija 1 1990 Građevinski fakultet Beograd, Naučna knjiga
W Schofield, Mark Breach Engineering Surveying, Sixth Edition 2017 Taylor & Francis Engleski
Janković, M Inženjerska geodezija 1 1982 Tehnička knjiga, Zagreb
Fritz K. Brunner On the methodology of Engineering Geodesy 2007 Journal of Applied Geodesy 1 (2007), 57–62 6 de Gruyter 2007. DOI 10.1515/JAG.2007.008 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena