Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Razvoj računarskih sistema sa kritičnom misijom (17.DEPSI2)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Primenjeno softversko inženjerstvo
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je detaljno upoznavanje principa projektovanja i razvoja softverskih sistema sa kritičnim misijom.

Ishod:

Ishodi obrazovanja su osposobljenost za razvoj nove generacije softverskih sistema sa kritičnom misijom.

Sadržaj:

Računarski sistemi sa kritičnom misijom kao komunikaciona infrastruktura sistema za integralno upravljanje složenim tehnološkim procesima. Arhitektura upravljačkog sistema visokih performansi i njegova integracija sa sistemima za podršku u odlučivanju i poslovnim informacionim okruženjem. Projektovanje kritičnih programskih komponenti optimizovanih za rad u realnom vremenu pod visokim opterećenjem. Razvoj simulacionih okruženja za verifikaciju i potvrdu performansi složenih programskih sistema. Arhitektura redundantnih i distribuiranih sistema u realnom vremenu. Mrežne strukture sa visokim stepenom sigurnosti i bezbednosti. Primena industrijskih mreža i protokola u kritičnim infrastrukturnim sistemima. Primeri realnih sistema sa kritičnom misijom.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; konsultacije. U okviru svog istraživačkog rada, student je obavezan da uradi praktično orijentisan projekat, i da rezultate objavi u naučnom radu na konferenciji međunarodnog nivoa.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
F.W.Kirk Instrumentation and Process Control 2014 Amer Technical Pub Engleski
A.Murray, T.Grubesic Critical Infrastructure - Reliability and Vulnerability 2007 Springer Engleski
B.Lipták Process Control and Optimization 2006 CRC Press Engleski
S.G.McCrady Designing SCADA Application Software: A Practical Approach 2013 Elsevier Engleski
R.Krutz Securing SCADA Systems 2006 Wiley Publishing Engleski
S.Das, K.Kant, N.Zhang Securing Cyber-Physical Critical Infrastructure 2011 Morgan Kaufmann Engleski
D.Bailey, E.Wright Practical SCADA for Industry 2003 Elsevier Engleski
J.Dabney, T.Harman Mastering Simulink 2004 Pearson/Prentice Hall Engleski