Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja iz održavanja i kontrole kvaliteta sigurnosno-kritičnih softverskih sistema (17.DE419)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Elektronika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za održavanje, planiranje i rukovođenje procesima održavanja sigurnosno-kritičnih softverskih sistema i kontrolu njegovog kvaliteta.

Ishod:

Glavni ishodisu osposobljenost za: planiranje poslova održavanja i kontrole kvaliteta i kreiranje i upravljanje procesima održavanja i kontrole kvaliteta.

Sadržaj:

Upotreba metrika za praćenje i poboljšanje procesa održavanja i kontrole kvaliteta. Izrada plana održavanja i kontrole kvaliteta. Procesi održavanja i kontrole kvaliteta. Upravljanje softverskom organizacijom i resursima u vezi održavanja i kontrole kvaliteta sigurnosno-kritičnih softverskih sistema. Prikaz i dubinska analiza praktičnih primera iz prakse, kako onih koji pokazuju kvalitetnu primenu tehnika održavanja, tako i onih koji pokazuju neispravno rukovanje procesima održavanja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se odvija kroz predavanja. Studenti pored nastave rade na izradi seminarskog rada. Seminarski rad treba da proširuje gradivo sa predavanja i da opiše realizaciju barem jednog konkretnog zadatka iz domena predmeta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
I. Sommerville Software Engineering, 10th Edition 2015 Addison-Wesley Engleski
Stephen H. Kan Metrics and Models in Software Quality Engineering (2nd Edition) 2003 Addison-Wesley Engleski
Thomas M. Pigoski Practical Software Maintenance: Best Practices for Managing Your Software Investment 1997 John Wiley & Sons, Inc. Engleski
Pfleeger, S.L. Software Engineering : Theory and Practice 2001 Prentice-Hall, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena