Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremene tehnike prenosa digitalnih signala (17.DE211)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku, elektroniku i telekomunikacije
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Telekomunikacije i obrada signala
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o savremenim tehnikama prenosa digitalnih signala, koje se koriste u modernim sistemima mobilnih radio-veza i vezama po fizičkim vodovima.

Ishod:

Sposobnost studenata da klasifikuju i primene pojedine tehnike prenosa, sa ciljem minimizacije interferencije i maksimizacije ukupnog protoka. Sposobnost da upotrebe programske simulacije i hardverskih platformi (SDR ili DSP) za procenu performansi.

Sadržaj:

Predmet izučavanja su pristupne tehnike usmerene ka maksimizaciji digitalnog protoka. U bežičnim sistemima se naglasak stavlja na kontrolu interferencije: upotreba višeantenskih sistema (Multiuser/Massive MIMO), pristup zajedničkom medijumu (MultiUser Detection, Interference alignment, Non Orthogonal Multiple Access), kooperativne komunikacije, kognitivni radio i adaptivne tehnike za bežične ad-hoc mreže. U okviru optičkih komunikacija razmatra se multipleksiranje po talasnim dužinama (Dense Wavelength Division Multiplexing), i koncepti bežičnog optičkog prenosa: Free Space Optics i Visible Light Communications.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije i samostalni istraživački rad: studijski i eksperimentalni. Studijski istraživački rad obuhvata aktivno praćenje naučnih izvora i pisanje rada iz izučavane nastavne oblasti. Eksperimentalni rad obuhvata organizaciju i izvođenje eksperimenata (numeričke simulacije) i statističku obradu podataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
John Proakis, Masoud Salehi Digital Communications 2007 McGraw-Hill Engleski
Z. Ghassemlooy, W. Popoola, S. Rajbhandari Optical Wireless Communications 2013 CRC Press Engleski
Andrea Goldsmith Wireless Communications, (Multiuser Wireless Systems And Networks, EE360 Course Material, Standford University) 2005 Cambridge University Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena