Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u studije scenske tehnike i tehnologije (17.ASO8)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za arhitekturu i urbanizam
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenska arhitektura i tehnika
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenata sa scenskim tehnologijama kao konstitutivnim linijama scenske arhitekture, i, sa druge strane, scenskom tehnikom kao kostitutivnim aspektom scenskog dizajna.

Ishod:

Sposobnost studenata za individualni i timski rad i primenu osnovnih znanja i veština u koncipiranju, razradi i primeni rešenja i projekata u oblasti scenske tehnike i tehnologije.

Sadržaj:

Pojam i definicije scenske tehnike i tehnologije. Scenska tehnologija kao komponenta scenske arhitekture. Funkcionalno-tehnološki procesi kao osnov arhitektonskog programa scenskih objekata. Scenske tehnologije u pozorištu. Scenska tehnika u pozorištu. Scenska tehnika kao komponenta scenskog dizajna. Struktura scenske tehničke opreme. Tehnički elaborat i tehnička realizacija pozorišne predstave.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, radionice.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Griffiths, T. Stagecraft 1982 Phaidon, London Engleski
Jo Mielziner The Shapes of our theater 1970 Clarkson N. Potter, Njujork Engleski
Lalicki, T. Tehnička struktura pozornice 2006 Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, Beograd Srpski jezik
Mijić, M.; Dinulović, R. Scenska tehnika i tehnologija 2006 Univerzitet umetnosti – Grupa za scenski dizajn, Beograd Srpski jezik
OISTAT – Scen Digital Theatre Words 2011 OISTAT – Scen Engleski
N. P. Izvekov Tehnika scenы 1940 Iskusstvo, Moskva Ruski jezik
Dinulović R., Krklješ M., Stefanović B., Bošković R., Milijanović D., Marković K., Dinulović P., Pešterac A., Mičkei K. Arhitektura, tehnika i mendžment pozornice 2016 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Formiranje ocene: