Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Teorija i kritika scenskog dela (17.ASO48)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Scenska arhitektura, tehnika i dizajn-scenski dizajn
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje sa najznačajnijim kritičkim i teorijskim principima i pristupima posmatranju, proučavanju, analizi i vrednovanju dela u scenskoj umetnosti. Razvoj sinteznog mišljenja o scenskoj umetnosti.

Ishod:

Sposobnost studenata za samostalno i grupno argumentovano i promišljeno vrednovanje dela iz oblasti scenske umetnosti, posebno u domenu upotrebe elemenata scenskog dizajna. Sposobnost analitičkog tumačenja kritičkih tekstova, kao i početni nivo osposobljenosti za kritički rad.

Sadržaj:

Pojam i vrste kritike. Pristupi kritičkom mišljenju u umetnosti. Osnovni principi i osnovne vrste kritike u scenskoj umetnosti. Osnovni principi analize i vrednovanja elemenata scenskog dizajna u delima scenske umetnosti. Međusobni odnos teorije i kritike. Značaj kritičkog tumačenja dela scenske umetnosti za percepciju i recepciju publike. Uloga kritičara u promociji dela i umetnika u oblasti scenske umetnosti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbanja, diskusije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hristić, J. Pozorišni referati 1992 Nolit, Beograd Srpski jezik
Medenica, I. Klasika i njene maske (Modeli u režiji dramske klasike) 2010 Sterijino pozorje, Novi Sad Srpski jezik
Dadić-Dinulović, T. Scenski dizajn kao umetnost 2017 Clio, Beograd Srpski jezik
Bergner, A. Bruce The Poetics of Stage Space - The Theory nad Process of Theatre Scene Design 2013 McFarland&Company, Inc., Publishers Engleski
Lazić, R. Traktat o kritici 2013 Samizdat, Beograd Srpski jezik
Hristić, J. Pozorište, pozorište 1977 Prosveta, Beograd Srpski jezik
Dadić Dinulović, T. (izbor tekstova) Kompendijum tekstova iz rubrike Scenski dizajn časopisa Scena (ažurira se svake školske godine) 2019 Srpski jezik
Formiranje ocene: