Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Ekologija u umetnosti i kulturi (17.ASI322)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Osnovne informacije:

Kategorija Akademsko-opšteobrazovni
Uža naučna oblast Inženjerstvo biosistema
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Upoznavanje studenata sa osnovnim ekološkim principima koji se mogu primeniti u svim segmentima ljudskog stvaralaštva. Posebno upoznavanje sa ekološkim karakteristikama izgrađenog okruženja, tipologijom i klasifikacijom građevinskih materijala i konstrukcija, ekološki prihvatljivim planiranjem prostora i projektovanjem, sa naglaskom na arhitektonsko - građevinske mere zaštite životne sredine i bezbednosti kao i zaštite od požara.

Ishod:

Student se osposobljava za shvatanje i primenu osnovnih ekoloških principa u dizajniranju enterijera i arhitektonskih objekata. Upoznaje se i sa arhitektonsko - građevinskim merama zaštite od požara i zaštite životne sredine u izgrađenim prostorima.

Sadržaj:

Teorijska nastava Uvodno predavanje - upoznavanje studenata sa programom predmeta i značajem sticanja predviđenih znanja iz oblasti ekologije u dizajniranju objekata, njihovog okruženja i enterijera. Definisanje kriterijuma za ekološku ocenu materijala, proizvoda i usluga, standardi. Materijali – ekološki aspekti: tradicionalni i savremeni materijali, istorijski razvoj tehnologije građenja, osobine materijala i valorizacija sa aspekta zaštite prirodnih resursa i čovekovog okruženja, bezbednosti i zdravlja ljudi, njihove specifične karakteristike u vanrednim okolnostima Prostorno planiranje i urbanističko i arhitektonsko projektovanje - koncept održivog razvoja kao baza razvoja zaštite čovekovog okruženja, mere zaštite koje se predviđaju i preispituju u fazi planiranja i projektovanja, rekonstrukcija i revitalizacija; Građevinske konstrukcije – ekološka ocena: tipologija arhitektonskih objekata po nameni, vrsti primenjene konstrukcije i tehnologije izgradnje i mere zaštite ljudi, okoline i materijalnih dobara, konstruktivni sistemi, elementi i sklopovi, komunikacije u zgradama, pasivne mere zaštite.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Diskusije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cris Park Environment – Principes and Applications 2001 Routlege, London, UK Engleski
Krnjetin, S. Graditeljstvo i zaštita životne sredine 2001 Prometej, Novi Sad Srpski jezik
Kosorić, V. Ekološka kuća 2008 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Heike Strelow, Vera David Ecological aesthetics art in environmental design – theory and practice 2004 Birkhausr, Berrlin Engleski
Steven V. Szokolay The basis of sustainable design 2004 Architectural press, Oxford,UK Engleski
Alison G. Kwok, Walter T. Gronzik Environmental strategies for shematic design 2007 Architectural press, Oxford,UK Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena