Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Optimizacione i upravljačke tehnologije u arhitektonskom projektovanju 1 (17.A327)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Omogućiti razumevanje osnovnih principa savremenih optimizacionih i upravljačkih tehnologija, te osposobiti studente za primenu ovih tehnologija u arhitektonskom projektovanju.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni da prepoznaju i formulišu probleme projektovanja kroz prizmu teorije optimizacije i upravljanja, kao i da primene odgovarajuće savremene tehnologije u postupku rešavanja problema.

Sadržaj:

1. Uvod u savremene optimizacione i upravljačke tehnologije. 2. Matematički model prirodnih procesa: prostorna i vremenska dinamika. Vremenski i prostorno kontinualni i diskretni modeli. Modeli rasta. Klasifikacija modela. 3. Koncept povratne sprege: pozitivna i negativna povratna sprega. 4. Automati stanja i ćelijski automati. 5. Osnovni koncepti optimizacije: kriterijum optimalnosti, ograničenja, optimizacioni algoritmi. 6. Algoritmi pretrage. 7. Genetski algoritam i evolutivne tehnike.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Vežbe. Projekti.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Poul Coates Programming.Architecture 2010 Routledge Engleski
Batty, M. The New Science of Cities 2013 The MIT Press, Massachusetts Engleski
Kostas Terzidis Algorithmic Architecture 2006 Architectural Press (Oxford) Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena