Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Principi i proces umetničkog stvaranja (17.A315)

Matične organizacione jedinice predmeta: Katedra za grafičko inženjerstvo i dizajn
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Polje kojim se ovaj predmet bavi jeste moderna i savremena umetnost. Predmet se bavi i objašnjava načine na koje se u okviru savremenog stvaralaštva pravi jedan umetnički rad. Predmet objašnjava tehnološke procese nastanka jednog umetničkog rada danas. Umetničko delo se u okviru predmeta sagledava sa aspekta teorijskog čitanja i filozofskih teza koje zastupaju savremeni filozofi i tim aspektom se objašnjavaju umetničke prakse pojedinih umetnika. Slušanjem predmeta student stiče znanja o povezanosti ideje i kreativnog procesa, načinima sprovođenja radnog procesa u savremenoj umetničkoj praksi i značaju i odnosima koje uspostavlja savremena umetnička praksa.

Ishod:

Cilj ovog predmeta je da obuči studente da zađu iza refleksa percepcije i da kreativnom problemu priđu sa obučenom percepcijom i kreativnim znanjem. Student saznaje načine na koje jedno savremeno umetničko delo nastaje uz obrazloženje tog procesa. Student sarađuje na praktičnom radu u okviru višečlanog tima koji razvija jednu jedinstvenu ideju na osnovu teme koju su sami izabrali. Studenti u svom vizuelnom radu koriste naučeno na predavanjima i primenjuju na svoj rad. Student razume osnovne metodološke pristupe u radu savremenih umetnika i pokušava da naučeno primeni. Naučen je i da ideju za svoj rad izražava kroz teorijski aspekt, objašnjavajući kontekst i značenje ono sto prezentuje.

Sadržaj:

Artwork-načini na koje sagledavamo umetnost/ kontekst procesa stvaranja umetničkog dela / Moć, seks i pol u savremenim likovnim poetikama/ Figura u veku megasmrti / Tekst i poruka u savremenim likovnim poetikama/ Objekat u umetničkom procesu (kuća i krevet)/ Čitanje savremene skulpture/ Mortalitet i smrt kao motiv u savremenim likovnim procesima / Čitanje savremene fotografije / Materjalne reinterpretacije- uloga materjala u savremenoj umetnosti / Materjalnost neograničenog prostora (Crni kvadrat) / Spektakl procesija povorka gomila / Religiozno i mitološko telo/ Politika i umetnost (društveni problemi u odrazu savremene umetnosti) / Refleksije o kulturi bola / Subverzija kao čin savremene umetnosti / Na konceptu Istorije / Predavanja o opusima savremenih umetnika : Brus Nauman, Kader Attia, Đuzepe Penone, Miroslav Balka, Rejčel Vajtrid, Entoni Gormli, Adel Abdesemed, Mladen Miljanovic, Luiz Buržoa, Ai Vei Vei, Anselm Kifer, Ričard Sera, Vilijam Kentridž

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja / projekat / učešće studenata u stručnom i naučnom radu / Predavanja se izvode uz pdf prezentaciju koja se sastoji od reprodukcija umetničkih dela koja potkrepljuju određenu prezentovanu temu i brojnim video prilozima koji dodatno potpomažu razumevanje teme. Na pojedine teme koje su studenti odabrali radi se vizuelni rad potkrepljen tekstom koji objašnjava rad. Vizuelni rad podrazumeva jednu od kategorija umetničkog delovanja. Prezentacija vizuelnog rada se obrazlaže na kraju semestra u vidu predavanja. Prezentacija je konačni rezultat rada studenata i na osnovu nje se studentu formira ocena.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ješa Denegri, Miško Šuvaković, Nikola Dedić Evropski konteksti Umetnosti XX veka u Vojvodini 2008 Muzej savremene umetnosti Vojvodine Srpski jezik
Ernst Gombrih Saga o umetnosti 2005 Laguna
Vera Horvat Pintarić Svjedok u slici-Nove figure za nove svarnosti u eri moderne 2001 Matica Hrvatska Hrvatski
Vera Horvat Pintarić Tradicija i moderna 2009 Hrvatska akademija znanosti i umetnosti Hrvatski
Miško Šuvaković Umetnost i politika 2012 Službenik Glasnik Srpski jezik
Vera Horvat Pintarić Svjedok u slici 2001 Matica Hrvatska